KBC Split prva je bolnica u Hrvatskoj koja ima vlastitog terapijskog psa. Kraljevska pudla Dora odradila je drugi radni dan, provjerila je naša ekipa.
Dori je drugi radni dan, tko je Dora?
"Dora je nova četveronožna kolegica koja će raditi u KBC-u Split", kazala je voditeljica terapijskog psa u KBC-u Split Matea Videk.
Ovo je već drugi radni dan, poprilično je umorna?
"Da, danas je ovdje od osam ujutro", kazala je Matea.
Kako se Dora privikla na rad u bolnici?
"Privikla se dosta dobro, s obzirom na to da su kolegice i kolege jako dobri prema njoj, daju joj slobodu da se privikne na nove uvjete rada. Danas smo imali i predavanje o tome kako se s Dorom radi", govori Videk.
Razgovarali smo i sa psihologinjom Klinike za dječje bolesti KBC-a Split.
Irena kako ste došli na ideju o novoj kolegici?
"Budući da smo svjesni poteškoća u području mentalnog zdravlja djece, kolegica i ja smo intenzivno razmišljale kako podići kvalitetu usluge našoj djeci, osobito djeci neurorazvojnim teškoćama i uz pomoć ravnatelja osmislili smo otvaranje jednog centra za neurorazvojne poremećaje a dio cijele te priče je i terapijski pas", kazala je Irena Mišetić.
Što djeci znači terapijski pas?
"Pa sama prisutnost terapijskog psa djeluje terapijski na djecu i nas odrasle. Kroz tu interakciju sa psom, barem istraživanja pokazuju iskustva inozemnih dječjih klinika pokazuju da dolazi do smanjenja razine anksioznosti kod djece…. Kroz kontakt s djecom oslobađaju se pozitivne emocije, djeca su usmjerena i ovdje sada na psa, koriste ga kao posrednika u komunikaciji gdje lakše ispričaju psu neke svoje teške stvari nego nama odraslima", odgovorila je Mišetić.