Matilda polako korača već 20 godina. Crvenouha kornjača vrsta je koja kao kućni ljubimac živi gotovo svagdje na svijetu osim na Antarktici.
U Zagrebu se o njoj brine Ana Štih Koren.
"Prava odrasla ženka. Budući da je invazivna vrsta otkad sam je kupila držim je doma zato što zakonski nju je zabranjeno pustiti u prirodu", objašnjava Ana.
Misleći da čine dobru stvar, mnogi su svoje slatkovodne ljubimce ostavljali u jezerima, rijekama pa i lokvama.
No, to nije tako. Jer ove vrste, veće i agresivnije, ugrozile su strogo zaštićenu zavičajnu barsku kornjaču.
Tatjana Masten Milen ravnateljica je Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije i otkriva koje su opasnosti kad kornjače ljubimce vlasnici puste u prirodu: "Može potpuno nestati naša barska kornjača jer ju crvenouha kornjača može potisnuti i preuzeti cijeli teritorij na kojem obitava."
Voditeljica istraživanja i razvoja u Javnoj ustanovi Maksimir Biljana Janev Hitinec ukazuje koliko se invazivne vrste kornjača brzo šire u našoj prirodi: "Od 2006.broj se utrostručio. Od 70-80 jedinki broj je narastao na 250 jedinki i ti se podaci odnose samo na Treće Maksimirsko jezero."
Najviše ih ima upravo u Zagrebu i u Zagrebačkoj županiji pa tako i u jezeru Rakitje. Na 200 hektara više je od 1000 jedinki. I kornjačama ovih dana nedostaje sunca. Dok se ne pojavi, uglavnom su u vodi, u mulju. Postavljena su i sunčališta.
Kruno Kolarić je ribočuvar u Rakitju i dobro zna njihove navike: "Nakon par sunčanih dana ta sunčališta se obilaze, skupljamo kornjače koje su upale unutra, deponiramo ih u posebnom bazenu i onda kasnije idu u Zoološki vrt na zbrinjavanje."
Upravo u zagrebački Zoološki vrt tijekom našeg snimanja stigla je jedna koju vlasnik više nije želio.
Ivan Cizelj je zoolog u Zoološkom vrtu grada Zagreba: "Mi imamo 300-tinjak jedinki ukupno u ZOO vrtu koje smo skupili s raznih strana od ljudi koji su donijeli. Nije da sad pozivam sve da što više donesu jer i naši su kapaciteti ograničeni, ali ideja je da maksimalno pomognemo ljudima i prirodi na koju postoji značaj pritisak."
I zato kreće projekt: 'Spas za barske – stop za invazivne kornjače' kojih je previše i potrebno ih je preseliti na sigurno.