Roko Ukić zadivio Amere

10.12.2009.
13:14

Scott Skiles ove sezone nije imao previše povjerenja u Roka Ukića. Hrvatskog je košarkaša uglavnom držao na klupi ili ga je 'velikodušno' uvodio u igru tijekom garbage timea (kada je utakmica već riješena op.a.). Stav trenera Milwaukee Bucksa naglo se promijenio upravo protiv Ukićevog bivšeg kluba - Toronto Raptorsa.

Nezadovoljan reakcijom nekih drugih pričuvnih igrača, Skiles je posegnuo za 'krajnjom mjerom' i na parket poslao jedinog hrvatskog košarkaša u NBA ligi. Splićanin mu je uzvratio najboljom partijom sezone i bio je jedan od najzaslužniji za strahovito važan trijumf Bucksa nad Raptorsima sa 117:95.

Ukićev doprinos s klupe bio je ključan za prekid serije od četiri uzastopna poraza Milwaukeeja i tek drugu pobjedu u posljednjih deset utakmica.

Hrvatski reprezentativac je konačno dobio i prostora za igru, na parketu je proveo 25 minuta te ubacio rekord sezone od 17 koševa (šut iz igre 5/9, trica 2/5, slobodna bacanja 5/6), uz dva skoka i četiri asistencije.

"Vjerojatno sam ga i dosad trebao više koristiti, ali sada je definitivno zaslužio da ga češće uvodim u igru. Dobro je gradio napade, kontrolirao loptu, pogađao bitne šuteve i pokazao zavidnu reakciju na parketu", hvalio je Ukića trener Skiles.

Hrvatski je košarkaš zabio 11 od svojih 17 poena u posljednjoj četvrtini. Njegov trica i potom još jedna njegovog kolege Ridnoura odvela je Milwaukee do nedostižne prednosti i gosti iz Kanade se više nisu uspjeli spustiti ispod dvoznamenkastog zaostatka.

Prošle je sezone Ukić igrao za Raptorse, ali je u kolovozu poslan u Buckse (zajedno sa Carlosom Delfinom) u zamjenu za Amira Johnsona i Sonnyja Weemsa. Čini se da je Milwaukee puno bolje prošao u tom transferu jer je i Argentinac Delfino odigrao odličnu partiju protiv bivše momčadi (14 koševa, 8 skokova i 3 asista).

Iako je igranje protiv bivše momčad uvijek motiv više, 25-godišnji Ukić je priznao, nakon što je odigrao samo 66 minuta u 11 ovosezonskih utakmica, da nije toliko razmišljao o protivniku koliko o prilici koju treba zgrabiti.

"Uvijek kada igram protiv svoje bivše momčadi imam veći motiv, ali ovoga puta nije samo to bilo u pitanju jer ove sezone nisam previše igrao. Samo sam želio što bolje odigrati dobro kako bih i ubuduće dobijao veću minutažu", otkrio je Ukić po završetku susreta.

Najbolji strijelac Bucksa sa 22 poena bio je Brandon Jennings, koji je u posljednji sekundama treće četvrtine odšepao s parketa nakon što je ozlijedio lijevo koljeno. Liječnička pomoć mu je pružena na klupi i u posljednjem quarteru je opet bio na parketu. U redovima Toronta najučinkovitiji je bio Chris Bosh sa 26 koševa i 10 skokova.

Prvaci Los Angeles Lakersi ostvarili su 10. uzastopnu pobjedu svladavši na svom terenu Utah Jazz sa 101:77.

Susret je bio izjednačen u prve tri četvrtine, da bi Lakersi posljednjih 12 minuta odigrali nevjerojatno dobro i dobili taj period igre sa 28-6 otvorivši ga serijom 20:0.

Kobe Bryant (27 koševa) i Pau Gasol (19 poena i 12 skokova) bili su najbolji kod prvaka, dok je Deron Williams (17 koševa) bio najefikasniji u redovima Jazzera.

Houston Rocketsi na svom su terenu svladali Cleveland Cavalierse sa 95:85 ponajprije odličnom igrom u obrani.

Aaron Brooks (27 koševa) i Trevor Ariza (26 poena) predvodili su Rakete, a LeBron James (27 koševa) Cavse.