Japanski su znanstvenici uz pomoć tzv. "transgenske tehnologije" uspjeli uzgojiti dvije sorte riže s osobito velikim sadržajem željeza. Riža tako postaje jakim oružjem u borbi protiv slabokrvnosti.
Glavno je odličje zrnja novih sorti riže spoj 'feritin' s velikom količinom željeza. Premda biljke uzimaju željezo iz tla, ono se u gornjim dijelovima biljaka, u zrnju, sjemenju i klasju nalazi u neznatnim količinama, objašnjava se u napisu 'Rižom protiv slabokrvnosti', objavljenom u 'Gospodarskom listu'. I laici znaju da je nedostatak željeza uzrokom slabokrvnosti koja je među stanovništvom azijskih zemalja vrlo česta i vrlo proširena, svakako češća i proširenija no, primjerice, u Europi ili SAD-u.
Glavni uzrok slabokrvnosti je i relativno mali udio mesa u prehrani azijskog pučanstva. Jednim jedinim obrokom pripravljenim s novim sortama riže podmiruje se i do 50 posto dnevnih potreba za željezom, ističe se u napisu.
Naravno da se takva riža preporuča slabokrvnim osobama i izvan Azije, pa tako, naravno, i u Hrvatskoj. Vijest je osobito zanimljiva za rastuću skupinu vegetarijanaca koji će ne odstupajući od svojih načela uz pomoć 'novokomponirane' riže u organizam unijeti potrebne količine željeza.