RIJEKA, ZADAR, SPLIT - Puštanjem brodskih sirena točno u podne ispred lučke kapetanije počeo je prosvjed ribara u Splitu koji se istodobno održao u još osam mjesta i gradova na Jadranu, a kojim su ribari izrazili nezadovoljstvo odnosom Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, posebno državnim tajnikom Tončijem Božanićem, te obznanili zahtjeve zbog kojih su u slučaju neispunjenja spremni blokirati luke.
Organizatori prosvjeda, udruge profesionalnih ribara "Naše more" iz Kaštela, "Mare Croaticum" iz Umaga i "Istarski ribar" iz Pule, potvrdili su kako se u isto vrijeme prosvjed pod motom "Trenutak istine" održava i u Šibeniku, Zadru, Rabu, Krku, Malom Lošinju, Rijeci te Umagu i Puli.
Noseći transparente na kojima je pisalo "Božaniću hvala što si nas ujedinio", "Tuđe nećemo, svoje ne damo" i "Hrvatsku nizašto, u EU nizašto- naša zemlja, naše more", ribarima s obale u Splitu pridružile su se i kolege s okolnih dalmatinkih otoka.
Dok se u Splitu okupilo petstotinjak prosvjednika, u Puli ih se okupilo dvjestotinjak s dvadesetak ribarskih brodova iz Pule, Medulina, Štinjana, Fažane.
Predsjednik Udruge "Istarski ribar" Radovan Simić, obraćajući se okupljenim ribarima i građanima koji su im došli dati potporu, istaknuo je kako hrvatsko ribarstvo već godinama propada zbog nestručnog vođenja, kako je rekao, "uvijek iste interesno povezane grupice ljudi". "Zadnjih godina čavao u lijes našeg ribarstva i ribara zabio je državni tajnik Tonči Božanić koji je svojim nestručnim i čudnovatim odlukama doveo cijelu ribarsku industriju do kolapsa", kazao je Simić dodavši kako zato ribari traže trenutačnu Božanićevu ostavku, po njemu "glavnog krivca za kolaps ribarstva.
Ribari između ostalog traže proglašenje gospodarskog pojasa i uspostavu punog hrvatskog suvereniteta u morskom prostoru od 23 tisuće četvornih kilometara gdje, kako je rekao Simić, "Talijani nemilice uništavaju resurse i budućnost Jadrana i hrvatskih ribara."
"Tražimo cijenu plavog dizela do četiri kune po litri, usklađivanje Hrvatskog registra brodova s propisima EU-a za ribarske brodove te ukidanje 'novokomponiranih' propisa i izmjene Zakona o ribarstvu te donošenje nove ribarske regulative u suglasju s predstavnicima ribara", poručio je Simić. U Umagu se na prosvjedu okupilo stotinjak ribara iz Savudrije, Umaga i Novigrada te petnaestak ribarskih brodica uglavnom iz Umaga jer brodice iz drugih obližnjih luka nisu mogle isploviti zbog jake bure.
Antun Frančić predsjednik Udruge profesionalnih ribara "Naše more" u Splitu je rekao kako lista zahtjeva ribara izgleda duga, ali to je zato jer se već godinama, kazao je, nijedan preduvjet za normalno poslovanje ribara nije ispunio, pa su se zahtjevi nagomilali. Spremni smo na mnoge mjere među kojima i blokade, jer zaista više nemamo što izgubiti, kazao je Frančić.
U Splitu je ribar Damir Karuza s Visa kazao kako je "bitno uspostaviti punu hrvatsku suverenost." Mi ukupno imamo 33.000 četvornih kilometara, a na 23.000 četvornih kilometara morskog prostora talijanski ribari uništavaju resurse Jadrana i hrvatskog ribarstva. To je površina veća od države Izrael. Na toj površini rade Talijani koji su u prvih 14 godina izlovili vrijednost autoceste Split-Zagreb i to od onoga što je poznato, što su prijavili," kazao je Karuza.