Pučka pravobraniteljica Lora Vidović i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić smatraju da je prijedlog referendumskog pitanja o ustavnoj definiciji braka - Jeste li za to da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene, protuustavan jer dovodi izvanbračne i istospolne zajednice u nepovoljniji položaj.
Vidović i Ljubičić u zajedničkom priopćenju ističu da je prijedlog referendumskog pitanja protivan članku 14. Ustava, kojim se zabranjuje diskriminacija, te članku 3. Ustava, kojim je propisano da je jednakost (zajedno s nacionalnom ravnopravnošću i ravnopravnosti spolova te poštivanjem prava čovjeka) jedna od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.
"Odredba u Ustavu kojom bi se brak definirao kao zajednica žene i muškarca, predstavljala bi dovođenje izvanbračnih i istospolnih zajednica u nepovoljniji položaj", ocjenjuju pučka pravobraniteljica i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Pravobraniteljice naglašavaju potrebu sagledavanja ustavnog teksta kao cjeline te podsjećaju da se svaka ustavna odredba mora tumačiti u skladu s najvišim vrednotama ustavnog poretka, koje su temelj za tumačenje samog Ustava.
"Upravo radi otklanjanja mogućnosti da se u budućnosti voljom većine građana putem neposrednog izjašnjavanja dovedu u pitanje prava pripadnika bilo koje manjine, od izuzetne je važnosti da se prilikom predstojećih ustavnih izmjena predvidi i kako se odredbe Ustava, prvenstveno one koje se odnose na ljudska i manjinska prava, ne mogu mijenjati referendumom", poručuju Vidović i Ljubičić.
Osim toga, očito treba propisati i postupovna pravila za promjenu Ustava kad o toj promjeni neposredno odlučuje narod.
"Trenutno taj postupak nije uređen ni Ustavom niti zakonom, što je ozbiljan propust koji treba što skorije ispraviti", upozoravaju pravobraniteljice.