Recenzija: Nokia E7

Posljednjih nekoliko godina imali smo priliku vidjeti stabilni tijek izlaženja pametnih mobitela QWERTY s naglašenom funkcijom komunikacije putem tekstualnih poruka.

9.11.2011.
17:12
VOYO logo

Uz HTC i Windows Phone 7 uređaje s kliznom tipkovnicom i legendarnu Nokijinu seriju Communicator koja je započela s modelom Nokia 9000 još 1996. godine, a nastavila sa Symbian S80 modelima i Nokijom E90. Nokia E7 je također Communicator koji je naslijedio model Nokia N8.

Nokia E7 dobar je komad hardvera koji je dobro oblikovan u smislu dizajna i materijala izrade, ali mnogi će ga svrstati u veće uređaje. U mnogočemu dizajnerski oponaša N8.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je aluminijski cilindar u koji je ugrađen 4-inčni kapacitivni touchscreen (640 x 360 piksela) na jednoj strani, te stakleni otvor koji štiti 8-megapikselnu kameru i LED bljeskalicu na drugoj. Na oba kraja telefona plastični poklopci štite skrivene antene i konektore sa svake strane. S prednje strane E7 dosta nalikuje modelu N8, ali kako bi fizički smjestili tipkovnicu, inženjeri su je podijelili uzdužno na dva dijela. Unatoč tome, E7 je jedan od najtanjih QWERTY telefona na tržištu.

Klizni mehanizam je robustan, ali smatramo da bi bolje trebao ležati u ruci. Naravno, riječ je i o navici, međutim prije nego se naviknete jednom rukom rastvarati telefon morat ćete najprije vježbati s dvije ruke kako vam telefon ne bi ispao. To držimo najvećim nedostatkom ovog uređaja. No, sama tipkovnica je izvrsno riješena i ne biste trebali imati problema s tipkanjem, čak ni dužih e-mailova. Svakako jedna od boljih koje smo vidjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ruci je osjetna težina telefona (176 grama), zbog čega ovaj telefon djeluje moćno unatoč tome da mu netko može to pripisati i u manu. Dimenzije su 123.7 x 62.4 x 13.6 mm, što je znatno manje od prethodnih modela oznake Communicator. Na vrhu uređaja nalaze se microUSB port za napajanje i povezivanje s računalom, HDMI port, tipka za uključivanje telefona i audio izlaz. Na desnoj strani pronaći ćete utor za SIM, "slider" za pojačavanje/smanjivanje zvuka i okidač za kameru.

4-inčni ClearBlack AMOLED touchscreen je sjajan i funkcionalan čak i pri direktnom sunčevom osvjetljenju. Boje su jasne, a što se tiče kontrasta i kuta gledanja sve je izvrsno. Zaslon je presvučen tzv. Gorilla Glass slojem koji je, čini se, vrlo otporan na ogrebotine. Rezolucija je druga priča. S jedva 640 x 360 piksela (Nokia to naziva nHD) ljubitelji visoko pikseliziranih ekrana možda će biti pomalo razočarani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odnosu na OS prethodnog modela N8, Nokijin E7 Symbian nema bitnijih izmjena. Iste rutine i korisničko iskustvo koje može biti pomalo frustrirajuće. Ovaj nekoć slavni OS ima svojih prednosti i mana, međutim tužna je činjenica da kada se usporedi s ostalim mobilnim platformama, Symbian nije više konkurentan, posebice u najvišem segmentu tržišta, a danas to vrijedi više nego u vrijeme kada je izašao model N8.

E7 često je spor iako je brži nego većina prethodnih Symbian uređaja. OS pod oznakom Sybian 3 nudi vam tri početna zaslona na koje možete poslagati mailove, aplikacije, izvore vijesti, kalendare i ostalo. Struktura izbornika i dalje je ostala ista, međutim ovdje ne možemo a da ne spomenemo krajnje neintuitivnu konfiguraciju e-maila. Prema početnim postavkama, računi idu preko Nokijinog proxyja, osim ako to ne isključite u Uvjetima pružanja usluge tijekom setupa. Ipak, pisanje dužih e-mailova uz pomoć fizičke tipkovnice omogućava vam funkcionalnost usporedivu gotovo s tipkovnicama prijenosnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovi Mape su s druge strane izvrsna alternativa postojećem Googleovom servisu Google Maps i podržavaju offline funkcionalnost te nude preciznije mape u mnogim dijelovima svijeta. Gravity je također fantastičan Twitter klijent koji pokazuje što se sve može učiniti sa Symbianom u smislu dizajna korisničkog sučelja, međutim riječ je o aplikaciji tzv. treće strane, pa ćete za nju morati izdvojiti oko 8 eura. Foto i video editori su također vrijedni spomena jer su moćni i intuitivni za korištenje.

Što se tiče društvenih mreža, Nokia Social nudi vam mogućnost korištenja Facebooka i Twittera, a jedna od najvažnijih karakteristika ovog uređaja su poslovni alati. QuickOffice vam omogućava otvaranje, kreiranje i rad na .ppt, .doc i .xls dokumentima, odnosno dokumentima kreiranim u Wordu, Excelu i PowerPointu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak Nakon par tjedana druženja s Nokijom E7, bez sumnje možemo reći da je ovo jedan od najsimpatičnijih mobitela s kojim smo se igrali posljednjih nekoliko mjeseci. Zašto? Zato što ima tako mnogo potencijala, ali usporeni OS i nedovoljno dobar procesor onemogućavaju korištenje svih medijskih mogućnosti, posebice zbog velikog, sjajnog AMOLED zaslona koji u svim vremenskim uvjetima izvrsno prikazuje boje. Opcije poput tetheringa, HDMI porta i snimanja videa u rezoluciji od čak 720 p svjedoče da je riječ o vrhunskom uređaju, međutim tek kada bi imao brži i intuitivniji OS Nokia E7 mogao bi postati zvijezda u svojoj kategoriji. Drugim riječima, uz bolju podršku hardverskim specifikacijama E7 bi mogao napraviti čudo na tržištu, no čini se da je ipak malo preskup za ono što nudi u ovom trenutku. E7 cilja, naravno, na poslovni segment tržišta. Cijena samog uređaja je oko 4.500 kuna, a uz ugovornu obvezu može ga se nabaviti već za 1.500, 2.500 ili 3.000 kn u T-Comu ili Vipnetu.

Specifikacije: Nokia E7Ustupio: Abrakadabra.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo