Posljednje proučavanje načina povezanosti Interneta otkrilo je slabost koja ranije nije bila poznata. Američki fizičari tvrde da iako se Internet dobro nosi kada su napadnuti njegovi posebni dijelovi, oštećuje se vrlo teško kada su napadnuti njegovi najbogatije povezani čvorovi. U simulaciji, razbijanje 4 posto najbolje povezanih čvorova razbija web na nepovezane osamljene otoke. Ono što predlaže skupina znanstvenika sa University of Notre Dame, Indiana, jest osiguranje ključnih čvorova od napada.
Dakle, znanstvenici su simulirali napade na dvije vrste mreže, te promatrali kakav je njihov učinak. Prva vrsta poznata je kao Ťeksponencijalnať, a svi čvorovi imaju podjednak broj veza. Svoje je ime dobila po tome što se broj čvorova povećava eksponencijalno. Druga vrsta zove se Ťnestupnjevanať, gdje poneki čvorovi imaju samo po nekoliko veza, a ostali su vrlo dobro povezani. Ime je dobila po svojoj nepravilnoj strukturi u kojoj ne postoji ljestvica koja ostavlja dojam nekog oblika organizacije. Takva Ťnestupnjevanať ljestvica nalikuje zapletu neurona u našim mozgovima, kao i vezama koje postoje među ljudima u društvu.
Dvije mreže koje su znanstvenici ispitivali bile su Web i Internet. Te su dvije mreže različite, iako mnogi surferi misle da je to jedna mreža. Web je kolekcija stranica povezanih hiperlinkovima, dok je Internet fizička mreža povezana sa uređajima za prijenos podataka koji se zovu ruteri.
Eksponencijalne mreže teško podnose napade na nasumično izabrane čvorove, jer je svaki link jednako važan, te ukidanje bilo kojeg sprečava protok informacija. S druge strane, Internet i web, koje su Ťnestupnjevaneť mreže, dobro se nose sa nasumičnim napadima, jer čvorovi nisu jednako važni, te ukidanje mnogih ne zaustavlja protok informacija. Istraživači uspoređuju sposobnost obrane od nasumičnih napada sa mehanizmima preživljavanja u prirodi.
Međutim, kada se u Ťnestupnjevanimť mrežama napadnu najbolje povezani linkovi, mreža se urušava. Kada su znanstvenici simulirali napad na 1 posto čvorova, uvidjeli su da informacije moraju putovati dva puta dužim putem da bi stigle do svoga odredišta. Kada u napali 4 posto čvorova, mreža se razdijelila u otoke na kojima su se informacije vrtjele u krug pokušavajući pronaći put prema odredištu. Znanstvenici upozoravaju da kada bi hakeri iskoristili u praksi sve svoje znanje, počinili bi velike štete Internetu i webu.
Međutim postoje mnogi, poput potpredsjednice informacijske sigurnosne grupe pri Atomic Tangerine Karen Worstell, koji tvrde da je teško srušiti Web i Internet. Prvo, tvrdi ona, nitko još nije pokušao sa stotinama kompjutera napasti glavne čvorove tih mreža, i drugo, Internet i web rastu tolikom brzinom da nitko više ne zna gdje bi se mogle naći njihove glavne slabe točke.