Izrazivši očekivanje kako će se razgovori o autonomiji Tibeta obnoviti za vrijeme mandata kineskog predsjednika Jianga Zemina, Dalai Lama je rekao kako mu promjene u Kini daju nadu, iako drži da je krajnje vrijeme da se sačuva tibetanska budistička kultura.
Clinton je obećao da će nastaviti raditi na uspostavi dijaloga kineskih vlasti i Dalai Lame i nakon što mu, u siječnju sljedeće godine, završi predsjednički mandat.
"U pogledu zaštite tibetanskog kulturnog nasljeđa, budističke duhovnosti i dobara, te ljudskih prava situacija na Tibetu je vrlo kritična", kazao je Dalai Lama. Naglasio je kako podupire ulazak Kine u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO), jer će gospodarski razvoj Kine pomoći i Tibetu, a također će smanjiti sumnjičavost prema zapadu.
Kina pristaje na razgovor s Dalai Lamom samo pod uvjetom da prizna Tibet kao nedjeljivi dio kineskog teritorija. U razdoblju od 1979. do 1984. održane su dvije runde neuspješnih pokušaja razgovora predstavnika Dalai Lame i kineske Vlade. Kina je Tibet pripojila 1951., a nakon krvavog gušenja pobune protiv kineske vladavine, Dalai Lama je 1959. izbjegao u Indiju.