Predsjednik Savezne liječničke komore Njemačke Klaus Reinhardt kazao je za RND da se iz ove zemlje na portal komore za volonterski odlazak u Ukrajinu ili u neku od susjednih zemalja kako bi tamo liječili ratne ranjenike, prijavilo već "više od 1100 liječnica i liječnika".
"Taj broj pokazuje kolika solidarnost vlada među medicinarima s ljudima u Ukrajini. U konačnici, odlazak tamo može biti opasan po život", komentirao je Reinhardt.
Broj žrtava u Ukrajini je katastrofalan. Prema procjenama ukrajinskih vlasti, do sada je ubijeno oko 24.000 civila, a broj ranjenih može biti samo još nekoliko puta veći.
Ukrajinski vojni gubici su između 2500 i 3000 poginulih i 10.000
ranjenih, prema podacima ukrajinskih snaga, odnosno do 4000
poginulih prema podacima Pentagona.
U svom jurišu na Ukrajinu vojska Ruske Federacije do sada je
potpuno uništila nekoliko bolnica, u granatiranjima i
raketiranjima oštećeno ih je više od 300. Jedan od najgorih
slučajeva bilo je rusko raketiranje rodilišta u Mariupolju.
Još krajem ožujka četvero liječnika iz Hrvatske koji su ranjene zbrinjavali u Hrvatskoj tijekom rata u 1990-ima, kazalo je za 24sata da ih sve viđeno u Ukrajini jako podsjeća na scene iz Domovinskog rata.
Dr. Mirjana Sementić Rutko tada je kazala da te "ništa ne može pripremiti na rad u ratnoj bolnici":
"Suosjećam s kolegama liječnicima u Ukrajini jer po onome što uspijevam vidjeti na TV-u, čini se da se nalaze u apsolutno istoj situaciji kao mi u Vukovaru 1991."
Liječnička komora Njemačke zbog ovako katastrofalne situacije u Ukrajini, kojoj nedostaje i liječnika i medicinskog materijala, organizirala se kao centralno mjesto za javljanje njemačkih liječnica i liječnika koji bi išli volontirati u ratu u Ukrajini.
Sve se obavlja u suradnji s ministarstvom vanjskih poslova, zdravstva i ambasade Ukrajine u Njemačkoj, odnosno zemalja koje graniče s Ukrajinom, a u koje se također dopremaju najteži ranjenici iz Ukrajine.
Koliko je riječ o možda i opasnom poslu liječnica, liječnika, medicinskih sestara i tehničara pokazuju već tjednima agencijske snimke iz ukrajinskih gradova, posebno onih na sjeveru, istoku i na jugu zemlje, gdje je odavno najnormalnije da medicinari do ranjenih građana jure hvatajući zaklone po ulici ili da se, primjerice, nedonoščad improvizirano održava na životu po podrumima.
Agencijske videosnimke pokazuju i to da su ukrajinski medicinari pod strašnim fizičkim, ali još i psihičkim pritiskom, posebno - o čemu svjedoče snimljeni kadrovi - nakon što ne uspiju spasiti život još jednog ranjenog djeteta.
Hrvatski liječnici su se, pak, još prije nekog vremena samoorganizirali i već prije tjedan dana poslali pola milijuna kuna što su ih prikupili od svojih osobnih primanja kao pomoć Ukrajini.