Izbjeglice koje bježe iz ratom zahvaćene Ukrajine u velikom broju stižu na granice zapadnih zemalja. Samo u Poljsku je stiglo više od 150 tisuća Ukrajinaca. Velike kolone su na granici sa Slovačkom, Rumunjskom, Mađarskom. Bili smo i u prihvatnom centru nadomak slovačko-ukrajinske granice koji više nema slobodnog kreveta.
"Suprug mi je ostao na granici. Čekam ga. Nakon toga ćemo ići dalje, gdje još ne znam", rekla je Ukrajinka Nataša.
"Ne bih rekao da se bojim. Mislim da je strašnije za one koji su ostali u Ukrajini. Treći dan čekam obitelj iz Ukrajine. Trebali su doći iz Kijeva. Putuju dva dana", kaže Maksim iz Kijeva.
Brojne sudbine u potrazi za boljim, mirnim životom i na poljsko-ukrajinskoj granici. S jedne strane granice, oni koji bježe iz ratom zahvaćene domovine, a s druge - oni koji nemaju izbora. Za njih, povratak je jedina mogućnost.
"Moja obitelj je u Ukrajini, sve što imam je tamo. Ja sam posve sam u Poljskoj. Zašto bi bio ovdje? Stoga, vraćam se kući", rekao je Ukrajinac Denis.
"Bojim se, ali ja sam majka i sve što želim je biti sa svojom djecom. Što možete? Strašno je to, ali moram kući", rekla je Lesa.
Najviše je žena i djece, a koje organiziranim prijevozom nastavljaju svoj put dalje. Prihvatni kamp u slovačkom gradu Humenneu više nema slobodnog kreveta.
"Ovo je prvi kamp do granice, ovdje su ljudi koji čekaju. Čekaju kada se mogu vratiti u Ukrajinu. Očekujete li još izbjeglica? Ne očekujem, jer smo sad već puni, nema više slobodnog mjesta", rekao je Sergej Sumi, voditelj kampa i vatrogasni zapovjednik.
"Moja baka, moj otac, oni su ostali u Ukrajini. Sve kako bi se borili za slobodu", kaže Ukrajinka Felina.
Voda, hrana, topli pokrivači, kao prvi znak spasa - da bar malo utjehe pruže u hladnim danima. Svi koji nisu u toplini svog doma mogli mirno promatrati sve što se događa u Ukrajini - došli su pomoći.
"Odlučili smo da moramo nešto napraviti. Čuli smo za bombaške napade od strane Putina i Rusije, na Ukrajinu. Osjećali smo se jako, jako loše, jer naša zemlja nije učinila dovoljno da pomogne i spriječi sve to", rekla je volonterka iz Hamburga, Tanja Schwartz.
Osim Poljske, Slovačke - Ukrajinci bježe u Moldaviju, Rumunjsku, gdje je sada više od 25 tisuća izbjeglica. Veliki prihvatni centri postavljeni su diljem granice, ali i u Berlinu, Varšavi, Budimpešti - gdje već spremno čekaju sve kojima je potreban krov nad glavom.