Brutalna agresija Rusije na Ukrajinu predstavlja kršenje svih načela međunarodnog prava i podsjeća na agresiju na Hrvatsku 1991., kazao je novinarima u Bruxellesu hrvatski premijer Andrej Plenković.
Čelnici EU-a zasjedali su u Bruxellesu do kasno u noć, a kako je danas rano ujutro na Twitteru napisala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, dogovorili su se o sankcijama Moskvi koje ciljaju na 70 posto ruskog bankarskog tržišta i ključne državne tvrtke.
EU je jedinstvena
Odmah na početku premijer je rekao kako je ruski napad na Ukrajinu ničim izazvan te je istaknuo kako je Ukrajina suverena, slobodna i demokratka zemlja.
"Zaključci na ovoj razini usvojeni su odmah, nakon pola sata sastanka. Kako bi se prije svega poslala poruka jedinstva. Tekst reflektira zajednički konzenzus država članica nakon burtalne agresije i invazije Rusije na Ukrajinu. Podžali smo sankcije kako bi se stalo na kraj opresiji", potvrdio je Plenković.
"Rusija je time poslala poruku kako ne želi širenje NATO-a u zemljama koje je okružuju", kazao je premijer Plenković.
"Ovo je nešto što ima dinamički karakter, ovo sigurno nije zadnja poruka koju će EU poslati Rusiji", dodao je Plenković i najavio dodatne oštre sankcije Europske unije.
Napad na Ukrajinu još je jednom nazvao kršenjem međunarodnog prava i to bez presedana, a prouzročit će nove krize, kao što su energetska i izbjeglička, naglasio je premijer.
O ruskoj plinskoj mreži i utjecaju na hrvatsko gospodarstvo
"Pomagat ćemo u okvirima u kojima je to moguće", rekao je predsjednik Vlade o Hrvatskoj pomoći Ukrajini.
Rekao je i da ne vidim da će sankcije koji idu protiv bankarskog sektora imati utjecaj na ruske tvrtke koje posluju na našem tržištu.
"Vidjet ćemo kako će se sankcije odraziti na opskrbu Europe plinom. To ne odlučujemo mi", dodao je i naglasio da Europa traži alternativne izvore te da se stvara se nova, dugoročna mreža.
Na sastanku se raspravljalo o mogućnosti da se nestabilnosti preliju na jugoistok Europe, odnosno zapadni Balkan.
"Apel predsjednika Zelenskog jako podsjeća na Hrvatsku '91., samo što je invazija puno veća, a napad je jači. Treba paziti na stabilnost i na Kosovu, Crnoj Gori, BiH", rekao je premijer.
"Katastrofalno. Ne mogu izraziti veću ogorčenost što se ovo događa u 21. stoljeću. Ovaj 24. veljače ćemo jako dugo pamtiti", komentirao je vijesti o brzini kojom ruske snage napreduju u Kijevu.
Komentirao je i jučerašnje priopćenje Zorana Milanovića, i rekao da mu se čini kako su im se "približila stajališta".
Dodao je i da čim sleti u Zagreb, održat će sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost. "Ovaj dan ćemo pamtiti. On je sukobom promijenio sve", rekao je.
Što ako Putin pobijedi?
Novinari su premiejra pitali što će se dogoditi ako Putin pobjedi: "Nije dobro, To je ogroman presedan", rekao je.
Komentirao je i specifičnu situaciju u kojoj se nalazi Srbija. "Srbija tu nema puno manevra. To sjedenje na dvije stolice može funkcionirati u mirno doba. Hrvatska je na pravoj strani. ako govori Janša, ako govorim ja, vidi se distinkcija između zemalja koje znaju što je rat. Tu je Hrvatska vrlo jasna i bez ikakvih dilema", zaključio je premijer.