Napadi u Ukrajini obilaze cijeli svijet, a sve se više gledaju i reakcije drugih država na postupanje Rusije. Dakako, "šarena" situacija na Balkanu nije promaknula ni njemačkom listu Süddeutsche Zeitung, piše Deutcshe Welle navodeći kako je njemački list istaknuo opasku zemljama Balkana, ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova.
Lavrov je naime, piše njemački list, istaknuo da postoje tvrdnje da se "na Kosovu, u Albaniji i Bosni i Hercegovini regrutiraju plaćenici i prebacuju u Donbas kako bi destabilizirali Rusiju". Govore dalje da su riječi ruskog šefa diplomacije imale jedini cilj, a u njemu su i uspjeli, a to je podići nemire i napetosti na Balkanu, a shodno tome i raspiriti emocije u Republici Srpskoj.
Navode kako je tamo glavni akter dakako Milorad Dodik, a njegovo potpaljivanje situacije ocijenili su ozbiljnim. Podsjećaju i kako mu je Washington početkom godine uveo sankcije dok se EU u tome još ne želi izjasniti. Njemački list govori kako otpor sankcijama uglavnom pružaju Mađarska i Hrvatska.
Kažu da je najvažniji Dodikov zagovornik na međunarodnoj razini nesumnjivo Vladimir Putin, a osvrću se i na činjenicu da je zapovjedništvo EUFOR-a najavilo da će pojačati trupe stacionirane u Bosni i Hercegovini za još 500 vojnika koji će se priključiti postojećem kontingentu od 600 pripadnika EUFOR-a. Istaknuto je da je to mjera predostrožnosti iako trenutno ne postoji direktna prijetnja sigurnosti koja bi zahtijevala intervenciju. DW prenosi kako je naglašeno je i kako "pogoršanje međunarodne sigurnosne situacije ima potencijal da se odrazi na BiH i izazove nestabilnost", a onda prenose stajalište politologa Alexandera Rhoterta koji je radio u Uredu visokog predstavnika, a koji kaže da je povećanje trupa znak "da je EU konačno shvatio što je sve na kocki u BiH".
Ipak, zaključuje njemački list, 1.100 pripadnika EUFOR-a u BiH je nedovoljno za osiguranje mira.
Osvrnuli su se zatim i na Srbiju te Aleksandra Vučića čije ponašanje u vrijeme ovog ukrajinsko-ruskog sukoba, kako kažu, izaziva zabrinutost.
Govore kako Vučić redovito naglašava kako je dugoročni cilj ulazak njegove zemlje u EU, a pritom stalno pokazuje svoju bliskost s Kinom i Rusijom. Većina vlada u jugoistočnoj Europi osudila je ruski napad na Ukrajinu, uključujući i one koje su donedavno održavale bliske kontakte s Putinom, kao što su članice EU-a Slovenija i Mađarska, no Vučić se suzdržao od osuda ruskog napada na Ukrajinu, dok više provladinih novina u njegovoj zemlji daje jednostran, moskovski pogled na stvari.
Podsjećaju potom kako je u petak kasno navečer, Vučić konačno uspio izjaviti da Srbija smatra pogrešnim narušavanje teritorijalnog integriteta bilo koje zemlje, pa tako i Ukrajine. Istovremeno odbacuje sankcije Rusiji, osvrčući se na ulogu Moskve tokom zračnih napada NATO-a na Srbiju. Vučić je rekao kako je u to vrijeme Rusija bila "jedina država koja nije uvela sankcije njegovoj zemlji i koja je branila njen teritorijalni integritet u UN-u. A to ne smijemo zaboraviti", zaključili su.