Najobičniji drveni mamci zavarali su Ruse koji su do sad na njih ispalili 10 krstarećih raketa Kalibr u vrijednosti od 65 milijuna dolara jer su mislili da gađaju HIMAR, raketni sustav američke proizvodnje, otkrili su to u utorak američki i ukrajinski dužnosnici novinarima The Washington Posta.
Iako su od drveta, makete izgledaju dovoljno vjerne originalu tako da ih protivnička strana ne može prepoznati preko kamera drona. Zbog ovih mamaca Rusija je navodno uzaludno ispalila krstareće projektile Kalibr, rekli su dužnosnici, a uspjeh je potaknuo Ukrajinu da proširi proizvodnju replika za širu upotrebu. Do sad se nije izvještavalo o ovoj taktici Ukrajinaca koja se, čini se, pokazala vrlo uspješnom u borbi protiv bolje opremljenog napadača. "Projektil Kalibr lansiran protiv lažne mete HIMARS ", rekao je Rob Lee, vojni analitičar Instituta za istraživanje vanjske politike.
Druga ključna stvar na koju se Ukrajinci oslanjaju je sabotaža, odnosno ukrajinski partizani iza neprijateljskih linija. Kijevski dužnosnik rekao je novinarima da njegova vojska nije imala izbora nego pribjeći nekonvencionalnim taktikama za obranu od većeg protivnika. "Mala sovjetska vojska ne može poraziti veliku sovjetsku vojsku", rekao je dužnosnik. Prema vojnim analitičarima, prednost mamaca za Ukrajincu su višestruke, prije svega iscrpljuju protivnika i njihove projektile.
Drugo, mamci bi mogli Ruse natjerati na premiještanje skladišta streljiva te zapovjednih središta dalje od prve linije. Uništavanjem "strašila", kako još zovu ove mamce, moglo bi objasniti i to što se Rusija posljednjih tjedana hvalila uništavanjem nekoliko topničkih jedinica zapadne proizvodnje. "Tvrdili su da su dosegli više HIMARS-a nego što smo mi poslali", rekao je američki diplomat. Zapadno oružje, poput raketnih bacača HIMARS, povećalo je borbenu sposobnosti Ukrajine koja sada može precizno gađati skladišta streljiva, mostove i druge ključne ruske objekte.
Inače, Pentagon kaže da je Ukrajini isporučio 16 HIMARA. Američki saveznici osigurali su raketne sustave M270 koji imaju sličnu funkcionalnost. Trenutačno je gotovo nemoguće procijeniti koliko ih je još operativno, a koliko ih je uopće uništeno.