RATNI PLAN RUSKIH TRUPA /

Stručnjaci: 'Rusi možda koriste taktičku varku. Jedna stvar bi Putinu mogla predstavljati uvjet za proglašenje pobjede'

Image
Foto: AP IMAGES

Mogući plan ruskih trupa iznijeli su stručnjaci britanskog Kraljevskog instituta za ujedinjene službe (RUSI)

19.3.2022.
17:08
AP IMAGES
VOYO logo

Vojni stručnjaci upozoravaju da Rusija planira napredovanje iz južne Ukrajine prema sjeveru kako bi se povezala s drugim ruskim trupam, opkolila vojsku Volodimira Zelenskog i proglasila pobjedu u ratu, piše Telegraph

Smatraju da je rusko gomilanje ruskih mornaričkih snaga na Crnom moru da se pokrene napad na Odesu zapravo varka, te da će ruske trupe nastaviti zaobilaziti Mikolajiv,  gurajući se prema sjeveru prije nego što krenu na istok kako bi napali ukrajinsku vojsku, čija glavnina ostaje prikovana za regije Donjeck i Lugansk blizu ruske granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci tvrde da Rusija tim činom želi opkoliti ukrajinsku vojsku kako bi "demilitarizirali" zemlju, ili barem njezin istok i jugoistok, što Putin ističe kao krajnji cilj invazije.

Image
Veliki pad potrošnje /

Samo nam turizam drži glavu iznad vode!

Image
Veliki pad potrošnje /

Samo nam turizam drži glavu iznad vode!

Mogući plan iznijeli su stručnjaci britanskog Kraljevskog instituta za ujedinjene službe (RUSI), vojni analitičar Sam Cranny-Evans i stručnjak za pomorsko ratovanje dr. Sidhart Kaushal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Kaushal rekao je za Telegraph da vojno napredovanje neće biti jednostavno izvesti te da granatiranje Odese iz ratnih brodova koje stižu u Crno more varka koju rusi pokušavaju učiniti uvjerljivijom. 

Nedavno su se u Crnom moru okupila brojna amfibijska polovila koja mogu prevoziti tisuće ljudi, zajedno s 30-ak ruskih ratnih brodova i podmornica.

Prema izvješću think tanka za obranu i sigurnost o procjeni sigurnosne situacije u Ukrajini, sugerira se da strogi fokus Rusije na opkoljene gradove, kao što su Kijev, Mikolajiv i Mariupolj možda prikriva više nego što otkriva.

Upozoravaju kako zapadni vojni stratezi možda ne vide dobro jer su opsjednuti praćenjem situacije u opkoljenim gradovima, te da su se ruske trupe, s obzirom na sporo napredovanje, prebacile na neke nove ciljeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću RUSI-ja se sugerira kako postoji drugi ukrajinski gravitacijski centar, aludirajući na Putinovo obećanje da će "demilitarizirati" Ukrajinu - regularna ukrajinska vojska, čija glavnina ostaje blizu Donjecka i Luganska, pod okriljem operacije združenih snaga (JFO).

"Položaj tih snaga izgleda sve nesigurniji kako ruske snage napreduju s ciljem da ih okruže na tri osovine", navodi se u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska 58. i 2. armija, koje su krenule od Krima prema sjeveru, počele su se kretati na sjeveroistok i mogle bi se povezati u Pologiju u oblasti Zaporižje, s ruskim separatistima i 8. armijom koja se kreće zapadno od Donbasa.

Prva gardijska tenkovska armija i Šesta armija odustale su od pokušaja da zauzmu sjeveroistočni Harkiv, a usredotočile su se na smanjenje artiljerijskih napada dok napreduju na jug i zapad pokraj Poltave. Pritom će odsjeći zonu JFO, operaciju združenih snaga Ukrajine, i onemogućiti bijeg prema sjeveru.

Ruska 20. gardijska divizija izgleda ima sličnu namjeru zaobići Mikolajiv, piše Telegraph, ali umjesto da napreduje prema Odesi, mogla bi skrenuti prema sjeveru, kako bi zauzela teritorij zapadno od rijeke Dnjepar.

Takav način ruskog napredovanja ima za cilj da "podijeli i oslabi" ukrajinsku vojsku. Ako Rusi fokusirani na to da zaprijete okruženjem na istočnoj strani Dnjepra, onda će naglasak na sposobnost Rusije da zauzme velike gradove kao mjerilo uspjeha biti analitička pogreška, jer se čini da Rusija ima namjeru stisnuti ukrajinske snage u gradovima poput Harkiva, dok ih zaobilazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Okruženje i uništenje velikog dijela regularnih oružanih snaga zemlje moglo bi predstavljati uvjet za pobjedu", navodi se u izvješću.

Iako opkoljavanje zone JFO-a u istočnoj Ukrajini možda neće značiti slabljenje volje ukrajinskog naroda i njegove vlade, Rusija bi mogla tvrditi da je njezina demilitarizacija postignuta, navode autori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je prerano točno predvidjeti kako bi se ovaj sukob mogao odigrati, vojni stratezi upozoravaju da će u slučaju da ukrajinske snage budu opkoljene, to će biti zdrava lekcija za analitičara koji je možda bio "slabovidan" kada se fokusirao na opkoljeni Kijev, a nije sagledao širi vojni kontekst.

Ukrajinski dužnosnici navode da su ruske snage oslabljenje te da nisu sposobne izvršiti učinkovit napad na Kijev. Zbog raketiranja više stambenih četvrti u Kijevu mnogi tvrde da je to uvod u veliku ruski napad, no i zapadni dužnosnici vjeruju da je ruska ofenziva toliko zastala da Kremlj uopće neće moći pokrenuti napad na Kijev.

"Pstavlja se pitanje namjerava li Moskva uopće napasti Kijev. Bilo bi to jako skupo za Rusiju. Mislim da trebamo pričekati i vidjeti što će se dogoditi. Ako je Kijev potpuno opkoljen, želi li ga Rusija napasti, ugušiti... koja je uopće namjera Rusije", rekao je jedan dužnosnik.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo