Otkako je počeo rat, 24. veljače, Rusi su se samo jednom oglasili o svojim gubitcima. Bilo je to ni tjedan dana nakon početka invazije kada je rusko Ministarstvo obrane prijavilo da je do 2. ožujka poginulo 498 vojnika, a ranjeno je njih 1597.
Danas je Ukrajina izvijestila o preko 14.000 mrtvih na ruskoj strani, ali za pretpostaviti je da i Ukrajinci i Rusi ne žele iznositi točne podatke.
Bjeloruski mediji i Telegram kanali prenose da su mnogi ruski vojnici prebačeni u Bjelorusiju, gdje im se pruža nužna prva pomoć, a nakon toga odlaze u Rusiju. Potvrdio je to i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko.
Kako prenosi Deutsche Welle, za koji su se i javila četiri izvora, potvrdili su da se ruski vojnici nalaze u Gomelju, Mosiru i još jednom gradu na jugu Bjelorusije. Za spomenuti portal jedan sugovornik je rekao:
"U Mosir dolazi mnogo ranjenih. Često bez ruku, nogu, ušiju ili očiju. Neki vojnici su dovedeni prekasno i već s gangrenom", kaže izvor.
Smatra da kada bi vojnici bili dovedeni na vrijeme, udovi bi se mogli spasiti.
A ono što je Putin tvrdio da nije istina, već je nekoliko puta se potvrdilo da ipak je. Šalje li Putin u rat i mladiće koji imaju tek 18,19 godina? Izvor DW-a kaže da šalju.
"To su pacijenti koji su rođeni 2003. godine, iz siromašnih regija Rusije. Oni su zapravo još uvijek djeca."
Navodno su liječnici trebali potpisati i obvezu prema kojoj će čuvati tajnosti podataka o poginulim vojnicima. Mnogi liječnici i bolničko osoblje ne žele ni s kim razgovarati jer ih je strah.
Bjelorusko Ministarstvo zdravstva nijednom nije komentiralo navode o medicinskom zbrinjavanju ruskih vojnika, a politolog Sergej Bogdan kaže da "pomoć ruskim vojnicima ranjenim u borbama ne znači sudjelovanje u ratu."
"Morate pomoći svim ranjenicima, ma kojoj vojsci pripadali. Kako u zoni borbenih djelovanja, tako i u njenoj blizini", pojašnjava Bogdan.
A hoćemo li uskoro saznati točne i istinite podatke o ratu, ne možemo znati. Podsjetimo, Rusija se o svojim gubitcima javila zadnji puta prije 17 dana.