Od bjeloruske Nexte u egzilu, preko ukrajinske Pravde, do ruskih državnih agencija, svi redom potvrđuju vijest na temelju vlastitih izvora da je u Ukrajini, u okupiranom Donbasu, od eksplozije nagazne mine poginula 25-godišnja Zemfira Sulejmanova, proruska inluenserica…
Vijest se od vijesti, međutim, razlikuju u navođenju u kojem je svojstvu djevojka rođena 1997. bila u okupiranom dijelu Ukrajine. Ruski Interfax izvijestio je da je Sulejmanova u separatističkoj Donjeckoj Narodnoj Republici bila kao reporterka ruskog režimskog RT-a.
RT to, međutim, demantira, tvrdi da djevojka nikada nije radila za taj televizijski kanal, nego je naziva "dobrovoljkom i novinarkom". Iz niza objava o smrti izrazito popularne Sulejmanove doznaje se i to da je djevojka na minu naletjela u gradu Donjecku, i to u okrugu Kirovski, da je po nju kobna bila sovjetska mina PFM-1, neslavna i kao "leptirova mina", te da je u eksploziji ranjena, da bi umrla naknadno u bolnici.
Niz nacionalističkih ruskih i proruskih kanala po društvenim mrežama navodi je kao "mirovnu aktivistkinju" i pritom objavljuje njene fotografije u maskirnoj odjeći, u pozama za potrebe selfija, te posebno ispod velike zastave stranke "Druga Rusija E. V. Limonova". Kao takvu predstavlja je i RIA Novosti.
Riječ je o neregistriranoj nacionalnoj boljševičkoj stranci, nasljednici zakonom zabranjene Nacionalne boljševičke partije, koja je, ne samo kao njena neformalna partija nasljednica, nego i u simbolima stranke otvoreno kombinirala elemente nacističke i boljševičke simbolike. Riječ je, također, i o stranci koja sa svojih nacionalističkih pozicija kritizira režim u Kremlju.
Zašto posljednjih desetak godina Kremlj pod Vladimirom Putinom donekle ipak tolerira otvorenu nasljednicu zakonom zabranjene stranke, moglo bi se objasniti time što stranka u programu ima žestoke elemente ruskog ultranacionalizma, što se zalaže za "povratak Rusiji" svih područja nastanjenima ljudima kojima je ruski materinji jezik, kao što je slučaj s dijelovima Bjelorusije, Kazahstana, Ukrajine…
Nekoliko istaknutih članova pokreta poginulo je u ratu u Siriji, te u borbama u Donbasu još od 2014. nadalje.
Što se tiče pogibije Zemfire Sulejmanove, ruski Interfax se u svojoj vijesti u kojoj je navodi kao "RT-ovu reporterku", poziva na izvore iz proruske separatističke administracije u Donbasu.