Rusija je potajno potrošila više od 300 milijuna dolara od 2014. kako bi pokušala utjecati na političare i druge dužnosnike u više od dvadesetak zemalja, prenosi Guardian.
Nedavno deklasificiran diplomatski telegram potpisao je američki državni tajnik Antony Blinken, a sadrži procjenu tajnih napora Rusije u kojima su pokušali utjecati na pojedince, odnosno kako bi simpatizirali Moskvu.
Konkretne mete, doduše, nisu objavljene, no navodno će se povjerljive informacije preusmjeriti pojedinačnim zemljama. To je zapravo najnoviji pokušaj Bidenove administracije da deklasificira obavještajne podatke o vojnim i političkim ciljevima Moskve.
Mnogi visoki dužnosnici za nacionalnu sigurnost u administraciji Joea Bidena imaju veliko iskustvo u suprotstavljanju Moskvi. Služili su u Vladi u vremenima kada je Vladimir Putin pokrenuo opsežnu kampanju kako bi utjecao na američke predsjedničke izbore - 2016. i 2020. godine.
Za razliku od javnih lobiranja za preferirane inicijative, Rusija je koristila "paravan organizacije". Te organizacije uključuju "think tankove" u Europi i državna poduzeća u Srednjoj Americi, Aziji, na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.
Putin je trošio ogromne svote "pokušavajući manipulirati demokracijama iznutra", stoji u priopćenju.
Glasnogovornik State Departmenta, Ned Price, nazvao je tajno financiranje Rusa "napadom na suverenitet". "Time se pokušava ukinuti mogućnost izbora ljudi diljem svijeta da biraju vlasti koje smatraju najprikladnijima", rekao je.
Dužnosnici obavještajnih službi vjeruju da je Rusija planirala prebaciti još stotine milijuna dolara kojima bi se financirale simpatizerske stranke i dužnosnici diljem svijeta.
U telegramu se ne navodi kako su obavještajci došli do ukupne brojke od 300 milijuna dolara. Inače, SAD su kroz povijest također tajno financirale političke skupine i ulagale napore u rušenje stranih vlada.