Ana Mlinarić u RTL-u Danas analizira reakciju Rusa na Putinovu obavijest o mobilizaciji, ali i o pripajanju osvojenih dijelova Ukrajine Rusiji.
Govori kako Rusi nisu raspoloženi za odlazak u rat, a tvrdi kako to zna i Putin.
To je jedini razlog zbog kojeg nije proglasio opću već samo djelomičnu mobilizaciju. Još prije mjesec dana retorika Kremlja bila je da mobilizacije uopće neće ni biti – no Rusi nisu povjerovali. Sve do sinoć kada masovno pretražuju kako izbjeći vojnu regrutaciju.
Sada se već traži avionska karta više, a u svega par sati razgrabljene su one prema Istanbulu, Bakuu, Yerevenu i Beogradu gdje je popodne stigla veća skupina ruskih državljana. Preostale slobodne prodaju se za više od 1000 dolara, odnosno 4000 do Dubaija, što je pet puta više od prosječne plaće u Rusiji.
Osim mobilizacije, za vojnike će od sada vrijediti i strože kazne.
Duma je propisala da se zbog napuštanja postrojbe vojnik može kazniti zatvorom do 10 godina, kao i oni koji odbiju sudjelovanje u borbama, a ne tolerira se ni predaja jer predviđena je kazna od 5 godina.
Ruske snage prije početka invazije brojale su do 150 tisuća vojnika. Kremlj je izašao s podatkom od 5 937 tisuća mrtvih, dok su gubici sigurno puno veći. Ukrajinska je procjena 55 tisuća, a strane obavještajne informacije govore o 80 tisuća poginulih Rusa. Ukrajinci su imali ukupno 200 000 aktivnih vojnika, 9 tisuća je poginulo od početka veljače.
Najava mobilizacije, prve od Drugog svjetskog rata i potreba za još vojnika defacto je priznaje poraza onoga što je trebao biti biti lak trodnevni vojni poduhvat. Pretvorio se u rat koji traje već 210 dana.
S druge strane, Putin referendumima o odcjepljenju želi zacementirati to što je sada osvojio te tako spriječiti nove gubitke nakon uspješne ukrajinske ofenzive koja još traje.
Na isti je način, međunarodno nepriznatim referendumom Putin 2014. aneksirao Krim. Sada je to plan za još četiri regije - Donjecku i Luhansku koje Rusi kontroliraju još od 2014. te Zaporižje i Herson. Glasanje će biti od subote do utorka, očito je da će se to odviti bez neovisnog nadzora i vjerojatno pod mjerama prisile.
U okupiranom teritoriju traje i snažan proces rusifikacije. Građanima su primjerice podijeljene ruske putovnice. U Dombasu ih ima preko 600 000 građana, odnosno 100 000 u Hersonu.
Ruski propagandisti kažu da će nakon pripajanja okupiranog Ukrajina zapravo ratovati protiv Rusije, a Ukrajinci uzvraćaju da ih nikakvi lažni referendumi neće spriječiti u vraćanju njihova teritorija.
Naposljetku, Putin ne prestaje zveckati oružjem za masovno uništenje, a pitanje hoće li se odlučiti za nuklearnu katastrofu koju će prouzročiti havarijom u elektrani Zaporižje ili je kadar izvesti nuklearni napad na Ukrajinu ili čak zapadne zemlje.
Do sada je u ratnom sukobu već isprobavao najnovije oružje i zapravo nije stao prijetiti nuklearnom odmazdom zapadu.