Ruska invazija na Ukrajinu pretvara se u žestoki rat iscrpljivanja kojemu se ne nazire kraj, a posljedice će utjecati na milijune ljudi diljem svijeta.
U prvim danima rata prije šest tjedana, činilo se mogućim da bi ruski blitzkrieg mogao omogućiti ruskim trupama da zauzmu Kijev. Ali žestok ukrajinski otpor, potpomognut oružanom pomoći zapada, i velike ruske žrtve doveli su do promjene plana Moskve.
Ipak, preraspoređivanje, koje je omogućilo da se svijetu otkrije užasan trag zločina, ne znači da je opaki rat koji si Putin ne može priuštiti da izgubi već blizu kraja. Zapravo, osigurava da će ekonomske, političke i međunarodne snage koje je sukob oslobodio trajati mjesecima i nanijeti dublji danak.
Andrzej Duda, predsjednik Poljske, rekao je u intervjuu za CNN da je Putinov cilj jasan.
"Činjenica da se ubijaju civili u Ukrajini najbolje pokazuje koji je cilj invazije. Cilj te invazije je jednostavno gašenje ukrajinske nacije", rekao je.
Putin i dalje želi 'cijelu Ukrajinu'
Posljedice nemilosrdne misije Rusije osjetit će se i u ostatku Europe.
Ministrica financija Janet Yellen, na primjer, je upozorila na "ogromne posljedice" invazije na globalne zalihe hrane i zalihe energije. To će zauzvrat stvoriti lanac političkih posljedica u američkim i zapadnim društvima.
Produženi rat također će imati užasne humanitarne posljedice, s obzirom na Putinovu strategiju uništavanja gradova i očigledne zločine koje su počinile njegove trupe. Dok je svijet revoltiran slikama mrtvih civila, od kojih su neki očito pogubljeni u područjima koja su napustile ruske trupe, užas koji se odvija u opkoljenim južnim i istočnim gradovima možda je još većih razmjera, ali će ih Ukrajincima i stranim novinarima biti teže razotkriti.
To povećava izglede da neki od najgorih ratnih zločina počinjenih na europskom kontinentu od bosanskog rata, a možda i od Drugog svjetskog rata, neće biti procesuirani.
Dugi rat će također pružiti iscrpljujući test za jedinstvo NATO-a, nakon iznenađujuće snažne odlučnosti koju je pokazao zapadni savez.
To bi također označilo drugi produljeni geopolitički sukob između Moskve i Zapada. Putin će tražiti rupe za otvaranje novih podjela između NATO partnera dok nastoji odgristi zemlju na istoku kako bi potaknuo tvrdnju o pobjedi kod kuće.
"Prvi dio rata je završio i Putin je izgubio prvi dio rata, na njegovu veliku žalost. Mislim da ćemo u ovome biti dugoročno i mislim da će ovo biti rat iscrpljivanja. To će biti jako teško za Ukrajinu", rekao je Steve Hall, bivši šef ruskih operacija CIA-e.
Biden je u srijedu upozorio da će mir biti neuhvatljiv mjesecima.
"Ovaj rat mogao bi se nastaviti još dugo, ali Sjedinjene Države će nastaviti stajati uz Ukrajinu i ukrajinski narod u borbi za slobodu", rekao je Biden.
Upozorenja da će ukrajinski rat sada vjerojatno biti polutrajna kriza koja se nadvija nad Zapadom prvi je u srijedu istaknuoglavni tajnik NATO-aJens Stoltenberg. Bivši norveški premijer rekao je da Putinova preraspodjela ne znači da je odustao od svog dugoročnog cilja zauzimanja Kijeva.
"Nismo vidjeli nikakve naznake da je predsjednik Putin promijenio svoju ambiciju da kontrolira cijelu Ukrajinu i da izmjeni međunarodni poredak, stoga moramo biti spremni", rekao je Stoltenberg.
"Moramo biti realni i shvatiti da ovo može trajati dugo, mjesecima ili čak godinama", dodao je.