Sudbina zarobljenog hrvatskog državljanina koji je u Ukrajini pao u ruske ruke i dalje je neizvjesna. Iz Kijeva nam se javio zastupnik u ukrajinskom parlamentu i opisao kako funkcioniraju razmjene zarobljenika između Ukrajine i Rusije.
"Važno je koliko je 'vrijednu' osobu, primjerice Ukrajina zarobila i koliko je Rusiji važna takva osoba. Drugo, situacija na bojištu ima veliki utjecaj na proces", kazao je za RTL Volodimir Arijev, zastupnik u Ukrajinskom parlamentu.
Kaže da je teško procijeniti kada bi moglo doći do nove razmjene zarobljenika.
"Prema trenutnoj situaciji i uvjetima, mislim da će pregovora između ukrajinske i ruske strane o razmjeni zarobljenika sigurno biti i da je to moguće", kazao je Arijev.
Jučer je u našem studio RTL-ov vojni analitičar Ante Kotromanović rekao kako bi uloga predsjednika Milanovića u pregovaranju s Rusima mogla biti od koristi. Pitali smo na Pantovčaku što o tome misle, ali nismo dobili odgovor.
Premijer Andrej Plenković o tom je slučaju u Kijevu razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim, ali nitko ne otkriva previše detalja.
"On je upoznat s tim slučajem i tražio je od ministra vanjskih poslova koji je bio na sastanku da preuzmu aktivnosti i komunikaciju zajedno s ukrajinskim pregovaračima koji vode pregovore šireg karaktera o ratnim zarobljenicima", kazao je Plenković.
Ni s ruske strane nema previše informacija, ali objava intervjua s hrvatskim državljaninom svakako je poruka.
"Definitivno nisu u ovom slučaju ljudi da kažem nestali nakon susreta s neprijateljem na bojištu. To je dobro. U momentu kad su se pokazali na televizijama najvjerojatnije će do njih moći i Crveni križ. To pokazuje da postoji nekakva šansa da su trenutno u kakvoj takvoj podnošljivoj situaciji", kazao je Igor Tabak, vojni analitičar RTL-a.
Sudbina zarobljenika sada je u ukrajinskim rukama, dok će hrvatska svoj dio posla obaviti strateški, tihom diplomacijom.