Uživo iz Ukrajine javila se reporterska ekipa RTL-a.
U Lavovu su trenutno snimatelj Ivan
Stipčević i reporterka Nikolina
Radić.
Nikolina je objasnila kako je izgledao njihov put do Lavova i
koliko im je vremena trebalo.
"Mi smo došli preko Mađarske, preko graničnog prijelaza Čop, jutros smo na tom graničnom prijelazu u tom trenutku bili jedini. S one druge strane od Ukrajine prema Mađarskoj bilo je nekakvih stotinjak automobila, autobusa, kombija na kojima je pisalo 'Djeca', dakle da prevoze djecu, da izvoze male izbjeglice", objasnila je Radić.
Na tom graničnom prijelazu nema velikog pritiska zbog toga što ta ruta od Mađarske prema Lavovu vodi preko Karpata, a to znači planinskom cestom koja ima puno rupa i snijega tako da većina ljudi se ne usudi riskirati da s obiteljima, s djecom ostanu na planinskoj cesti.
Po noći se također ne smije putovati zbog policijskog sata, a na putu su, kaže Nikolina, imali nekoliko velikih kontrola, od strane policije i vojske. Vidjeli su da imaju pancirku pa bi pregledali imaju li oružje.
Kolega Mišević je rekao da nije bilo dodatnih kontrola prema manjim mjestima, a sada su se Ukrajinci organizirali. Priključili su se teritorijalnoj obrani pa su tako na ulazu u mjesta postavili barikade, vreće s pjeskom i na tim mjestima sve kontroliraju.
Na taj način osigurali su i važne infrastrukturne točke
poput mostova, željezničkih postaja. Paze na to tko prolazi i
gdje prolazi.
U gradu se spremaju za ono najgore, a iako Lavovu sve
izgleda naizgled kao da se normalno živi, vlada psihoza i to je
vidljivo i prema velikom kontrolom punku na ulazu u
grad. Nije samo policija, nego i specijalci naoružani do
zuba koji pregledavaju sve redom.
Pripremaju se i metalni ježevi koji bi trebali spriječiti ulazak tenkova.
Jedna tvornica plinskih cijevi se orijentirala samo na proizvodnju tih ježeva kako bi ih postavili što više oko grada. Isto tako su svi putokazi oblijepljeni crnim folijama tako da se ne vidi kuda se ide. Ukoliko nemate GPS teško je doći do samog Lavova.
Ovdje se stanovnici kojih ima oko 730 tisuća, ali i izbjeglice, boje da bi Lavov mogao biti idući cilj jer je tamo administrativno sjedište, većina je diplomatskih predstavništva, ima puno izbjeglica te se pruža i ekonomska pomoć.
Svi strepe da bi prvo mogli biti bombardirani odašiljači te bi došlo do prekida komunikacije, a to bi značilo da bi bili odsječeni od ostatka zemlje.