Na prvi pogled, vagon podzemne željeznice u koji se uselila raseljena ukrajinska obitelj izgleda kao stan, njegovo dugačko sjedalo prekriveno svijetloružičastim prekrivačem, sklopiva stolica u blizini pretvorena u stolić na kojemu je stajala šalica za kavu.
Nasmijano lice djevojčice koja viri kroz prozor autobusa gotovo bi moglo biti lice malog djeteta koje ide na uzbudljiv odmor sa svojom obitelji.
Stvarnost iza takvih slika je mnogo drugačija.
Vagon podzemne željeznice u opkoljenom gradu Harkovu na sjeveroistoku zemlje koristi se kao sklonište za bombe i loša je zamjena za dom iz kojeg je obitelj morala pobjeći usred bombardiranja ruskih snaga.
Dijete koje se smije je srećom dovoljno mlado da ne zna da je njezin put u Rumunjsku zapravo prisilni bijeg od opasnosti.
U većem dijelu Ukrajine ratnu stvarnost bilo je nemoguće zanemariti. Na jednoj fotografiji Associated Pressa snimljenoj 30. dana sukoba, muškarac trči s vrećama koje je žurno izvukao iz trgovine bombardiranja
Na fotografiji snimljenoj u Harkovu, ranjeni ukrajinski vojnik, glavu i ruke ima omotane krvavim zavojima i leži na operacijskom stolu prije operacije.
U selu Yasnohorodka, na periferiji glavnog grada Kijeva, ukrajinska pravoslavna crkva je teško oštećena, a podovi su joj prekriveni šarenim komadićima stakla i komadima žbuke koji izgledaju kao slagalica.
Vatrogasci se danonoćno bore s požarima nastalim zbog ruskog granatiranja.
Više od 3,5 milijuna izbjeglica koje bježe iz Ukrajine bile su žene i djeca jer je muškarcima u dobi od 18 do 60 godina zabranjeno napustiti zemlju.
Milijuni koji su napustili Ukrajinu od početka ruske invazije krenuli su pješice, željeznicom, autobusom ili automobilom do susjednih zemalja kao što su Poljska i Rumunjska prije nego što su krenuli dalje diljem Europe.
Većina, međutim, to nije učinila.