Rusija se priprema za veliku ukrajinsku protuofenzivu. Satelitska analiza BBC Verifyja, provedena na stotinama satelitskih slika, otkriva opsežne obrambene sustave koje su Rusi izgradili te identificira neke od ključnih točaka u izgradnji ruskih rovova i utvrda u južnoj Ukrajini od listopada prošle godine.
Ključne lokacije koje je BBC identificirao, otkrivaju što Rusi očekuju od ukrajinske protuofenzive i na kakvu bi obranu ukrajinske snage mogle naići.
Zapadna obala Krima
Krim, od 2014. pod ruskom okupacijom, poznat je po svojim odmaralištima na plaži. Trenutačno se na njegovih 25 kilometara obale, umjesto ležaljki i suncobrana, nalaze ruske obrambene utvrde.
Slika prikazuje jedinu otvorenu pješčanu plažu na zapadnoj obali bez prirodnih obrana poput litica ili brda.
Satelitska snimka: Ruska obrana na Krimu
Uz obalu su "zmajevi zubi": betonski blokovi u obliku piramide, dizajnirani da zapriječe put tenkovima i drugim vojnim vozilima. Iza njih je linija rovova, koja ima za cilj pružiti zaštitu od nadolazećih napada. Uzduž rovova uočava se i nekoliko bunkera.
Hrpe drva, strojevi za kopanje i skladišta zmajevih zuba duž obale sugeriraju da su građevinski radovi u ožujku, kada je slika snimljena.
Neki vojni stručnjaci smatraju da je ovo mjera predostrožnosti, a ne znak da Rusija očekuje napad s mora. Ukrajina naime ima mali pomorski kapacitet. "Utvrde su vjerojatno postavljene kako bi odvratile bilo kakvu hrabru ukrajinsku operaciju napada na Krim s mora, a ne s kopna", smatra obavještajna analitičarka Layla Guest.
Utvrđenje na plaži samo je jedan primjer goleme mreže rovova. BBC Verify uspio je identificirati druga ključna mjesta utvrđenja tako što je odredio pojedinačne lokacije rovova iz videozapisa na društvenim mrežama. Na taj način postalo je moguće pratiti cijelu mrežu rovova pomoću satelitskih slika.
U iščekivanju ukrajinskog protupanada: Ruska linija obrane
Tokmak
Gradić Tokmak na jugoistoku zemlje leži na ključnoj ruti koju bi ukrajinske snage mogle iskoristiti kako bi odsjekle Krim od ostalih teritorija koje Rusija drži, a neka izvješća navode da su ukrajinski civili iseljeni kako bi se grad pretvorio u utvrdu koja bi vojnicima omogućila pristup zalihama i bazu za povlačenje.
Satelitska slika pokazuje da je sjeverno od Tokmaka mreža rovova u dvije linije, što je smjer iz kojeg bi Ukrajina morala napasti. Iza rovova nalazi se daljnji prsten utvrda oko grada, s tri sloja obrane, a na vrhu satelitske slike vidi se protutenkovski jarak. Iza njega je nekoliko redova zmajevih zuba i još jedna mreža rovova.
Satelitska snimka: Gradić Tomak
Ukrajinske snage ipak bi se mogle suočiti s novim zamkama, Naime, vrlo je vjerojatno da su između tri obrambene linije Tomaka skrivene mine, kaže Mark Cancian iz Centra za strateške i međunarodne studije. "Minska polja su standardni dio svake obrane, a Rusi su ih intenzivno koristili tijekom cijelog rata. Ovdje će biti veliki i bolje skriveni, usporavajući ukrajinske napade tako da drugi borbeni elementi, poput topništva i pješaštva, mogu pogoditi napadačke snage."
BBC Verify također je otkrio da su tri druga grada u blizini Tokmaka bila slično utvrđena.
Autocesta E105
Zapadno od Tomaka i duž dionice glavne autoceste E105, na duljini od 25 kilometara, proteže se linija protutenkovskih jaraka i rovova.
Satelitska snimka: Autocesta E105
Ova strateški važna autocesta povezuje Melitopolj na jugu, koji drže Rusi, sa Harkovom na sjeveru, koji drži Ukrajina. Strana koja kontrolira E105 može se lako kretati oko trupa po regiji.
Pokušaju li ukrajinske snage koristiti ovu cestu, Rusija će je vjerojatno gađati teškom artiljerijom. Meta bi mogla biti i druga obližnja cesta T401, također u ruskom dometu.
"Rusi su zabrinuti zbog nedavno izgrađenih ukrajinskih oklopnih jedinica. Ako te jedinice mogu doći do glavne ceste, mogu se kretati vrlo brzo", kaže Cancian. "Cilj ruske obrane je gurnuti ih s cesta i usporiti", dodaje.
Rivnopil, sjeverno od Mariupolja
Luka Mariupolj - simbol otpora invaziji i mjesto na kojem su ukrajinski borci mjesecima odolijevali ruskoj opsadi - na strateški je važnom položaju, između teritorija pod ruskom okupacijom na istoku i Krima na jugu.
Rusi očekuju da će je Ukrajinci ponovno pokušati zauzeti, a to potvrđuju i snimke kružnih rovova u blizini malog sela Rivnopil, 55 kilometara od Mariupolja.
Satelitska snimka: Ruska obrana nedaleko Mariupolja, južna Ukrajina
Svaki kružni rov ima humak zemlje u sredini, vjerojatno ili za zaštitu topništva ili za održavanje topova stabilnim. Kružni rovovi u međuvremenu vojnicima omogućavaju da se zaklone i pomaknu topništvo tako da može gađati u bilo kojem smjeru. Pokazuje to da se Rusija priprema za obranu područja otvorenog tla, bez prirodne zaštite brda i rijeka, uz širu mrežu rovova.
Neki analitičari primjećuju da ukrajinske snage mogu koristiti slične satelitske snimke i nadzor bespilotnih letjelica kako bi identificirale i zaobišle mnoge od tih obrambenih sustava.
"Rusi će stoga vjerojatno pokušati usmjeriti ukrajinske snage određenim rutama koje su jako minirane i unaprijed gađane ruskim topništvom", kaže Alexander Lord iz strateške savjetodavne tvrtke Sibylline Ltd.
Satelitske slike pokazuju očitu obranu, ali sve bi to moglo biti dio ruskog plana. Očekivani ukrajinski napad bit će, pak, ključni test za Ukrajinu, koja nastoji dokazati da sa zapadnim oružjem može postići značajne dobitke na bojnom polju.