Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij izjavio je u nedjelju navečer da je vojna situacija "posebno vruća" oko Bahmuta, dok traju višemjesečni ruski napori za osvajanjem tog grada, što je najduža bitka od početka ruske invazije.
Osnivač ruskih plaćeničkih snaga Wagner Evgenij Prigožin rekao je da su njegovi vojnici podigli rusku zastavu na upravnoj zgradi u gradu. Ponovo se oglasio iz Bahmuta, ovaj put videoporukom snimljenom IC kamerom.
"S pravne točke gledišta, Bahmut je zauzet. Na gradskoj upravi Bahmuta istakli smo rusku zastavu s natpisom 'uspomena na Vladelna Tatarskog' i zastavu PMC Wagner. Neprijatelj je koncentriran u zapadnim dijelovima", poručio je Prigožin.
Ukrajinski dužnosnici nisu međutim dali naslutiti da je Bahmut pao u ruske ruke. Prigožin je ranije iznosio tvrdnje koje su bile preuranjene.
"Hvala našim vojnicima koji se bore u Avdiivki, Marjinki i Bahmutu. Posebno u Bahmutu", rekao je Zelenskij u svom noćnom videoobraćanju. "Tamo je posebno vruće."
Ruske snage već mjesecima pokušavaju okružiti i zauzeti Bahmut, grad koji je imao 70.000 stanovnika prije ruske invazije pokrenute prije više od godinu dana.
Osobna odluka Zelenskog
Vojni analitičar Mario Galić kaže da je osobna odluka Zelenskog da se Bahmut mora braniti.
"Ako Bahmut padne, to će njemu biti politički udarac. Vojno gledano, pad Bahmuta neće značiti ništa. Po nekim procjenama, Rusi su tamo izgubili 30 tisuća vojnika, što mrtvih, što teško ranjenih", rekao je Galić za HRT.
Dodaje da je Zelenskij s Bahmutom možda sebi zadao autogol.
"Jer je od njega napravio preveliki simbol. Međutim, kada vam je neka država u ratu, onda se sve svodi na simbole", dodao je.
Kaže da je to najopasnije što se može dogoditi u ratu.
"Da vam sklizne politički dio gdje vam političari odjednom počnu određivati što će se događati na bojišnici. E, to se sada dogodilo s Bahmutom", istaknuo je Galić.