Ruske snage su nuklearnu elektranu u Černobilu zauzele već u počecima invazije na Ukrajinu, a od bjeloruske granice udaljena je samo 16 kilometara.
Oko 170 ukrajinskih gardista koji su je čuvali bilo je zarobljeno u podrumu, dok je inženjerima i drugom tehničkom osoblju omogućen nastavak rada. U iduća dva dana pojavio se ruski tim Agencije za atomsku energiju.
Sad je elektrana opet pod kontrolom Ukrajine, a novinarka BBC-aYogita Limaye je među prvim stranim novinarima koji su u nju ušli nakon odlaska Rusa. Na tom se prostoru i dalje nalazi radioaktivni otpad te postoji velika opasnost od njegovog ispuštanja i širenja.
“Htjeli su znati kako se upravlja tim objektom. Tražili su informacije o svim procedurama, dokumentima i operacijama. Bio sam uplašen jer su ispitivanja bila konstantna, a ponekad i nasilna”, rekao je Oleksandr Lobada, nadzornik radijacijske sigurnosti u postaji.
Na gornjem katu glavne zgrade elektrane nalaze se kontrolne prostorije. Rusi su provalili u zaključane sobe i izrezali dio vrata u koji je bila ugrađena brava.
“Morali smo stalno pregovarati s njima i truditi se da ih ne uvrijedimo, kako bi dopustili našem osoblju da upravlja objektom”, rekao je inženjer Valerij Semonov.
Prepričava da se u trenucima kada u elektrani nije tri dana bilo struje trudio pronaći gorivo kako ne bi došlo do gašenja generatora. Čak su ga i krali kad Rusi nisu gledali.
“Da smo izgubili struju, bilo bi katastrofalno. Radioaktivni materijal je mogao biti oslobođen, a razmjere toga možete zamisliti. Nisam se bojao za svoj život. Bojao sam se samo što bi se dogodilo da nisam bio tamo i nadgledao elektranu. Bojao sam se da će doći do nove tragedije za čovječanstvo”, rekao je za BBC Lobada.
Iza elektrane se nalazi mjesto pod nazivom “Crvena šuma”. To je jedno od najradioaktivnijih mjesta na svijetu, a snimke dronom otkrivaju da su ruski vojnici tamo kopali rovove. To pokazuje koliko su malo znali o nuklearnoj sigurnosti, jer su tom prilikom i sami značajno bili podložni visokoj razini radijacije.
Ruski vojnici su mjesto opljačkali, a sa sobom su odveli zarobljene pripadnike ukrajinske nacionalne garde. Za njih se vjeruje da su u zarobljeništvu u Rusiji.
“Uspjeli smo zaštititi i sačuvati ovo mjesto. Ali uznemirujuće je što su uzeli 169 pripadnika naše vojske”, rekao je Semonov.
Černobil je posjetio i bivši ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, noseći hranu i druge potrepštine za osoblje elektrane.
“Jesmo li sigurni da se ruske trupe ne mogu sutra opet pojaviti ovdje? Moj odgovor bi bio ne. Putin je potpuno nepredvidiv. A nuklearni dim nije ograničen granicama. Može doći do istočne Europe, srednje Europe, pa čak i Velike Britanije. Opasnost od nuklearne kontaminacije Europe je vrlo visoka, dok god Rusija nastavlja ovaj rat”, dodao je Porošenko.