Do sada je, dakle, ratom pogođenu Ukrajinu napustilo više od
milijun građana, idemo na karti vidjeti u koje su zemlje
pobjegli. Prema podacima UNHCR-a najviše ih je stiglo u Poljsku,
gotovo 53 posto, odnosno više od pola milijuna građana. Drugi
izbor je susjedna Mađarska, u koju je iz Ukrajine stiglo 133
tisuća Ukrajinaca.
Gotovo deset posto ukrajinskih izbjeglica otišlo je u Moldaviju
gdje ih je, prema podacima, oko sto tisuća. U izbjeglištvu u
Slovačkoj je oko 80 tisuća Ukrajinaca, a više od 50 tisuća
Ukrajinaca stiglo je u Rumunjsku.
Ima i onih koji su otišli u Rusiju - gotovo 50 tisuća. Prema
evidenciji do ostalih europskih zemljama zasada je stiglo desetak
posto izbjeglih Ukrajinaca, njih 88 tisuća.
U Slovačkoj je na granici gotovo identična situacija onoj u Poljskoj. Volonteri su vrlo dobro organizirani, a na slovačku granicu dolazi puno manji broj izbjeglica nego u Poljskoj, na dnevnoj razini dođe ih 10 do 12 000 Ukrajinaca.
Svi koji dolaze u Slovačku uglavnom već imaju dogovoren smještaj, jako je malo ljudi koji nemaju kamo otići i za njih je organiziran manji prihvatni centar. S ukrajinske strane, oni koji dolaze pješice na prelazak granice čekaju oko 5 - 6 sati. A oni koji idu automobilima mogu čekati dva do tri dana.
Na granični prijelazi dolazi jako puno Hrvata koji dovoze humanitarnu pomoć, a zatim Ukrajince voze prema njihovom novom smještaju. Ono što se danas pojavio kao potencijalni problem je što iz Ukrajine uglavnom dolaze pješice majke s djecom, stoga je velika potreba za dječjim kolicima.
Stoga ukoliko ima nekoga tko će ovih dana krenuti prema graničnom prijelazu Ukrajine i Slovačke, bilo bi dobro da se razmisli i o prijevozu dječjih kolica. U Slovačkoj je danas Ursula von der Leyen, putuje kroz zemlje koje se suočavaju s ovom izbjegličkom krizom. Postoje nade da će Bruxelles uskoro iznjedriti nekakvo rješenje s obzirom da se očekuje još veći broj izbjeglica u narednim danima.