KAKO PROBITI RUSKI BEDEM /

Protuofenziva je spremna, pitanje je samo gdje će i kada Ukrajinci udariti: 'Bit će to težak zadatak, jedna im stvar nikako ne ide na ruku'

Image
Foto: Profimedia

Ukrajinci će se suočiti s više od 140.000 neprijateljskih vojnika duž linije fronte od 950 kilometara. Dvije vojske bit će razdvojene smrtonosnim preprekama od mina i rovovima koje su iskopali Rusi

16.4.2023.
23:34
Profimedia
VOYO logo

Bliži se dan kada će Ukrajina pokušati probiti rusku liniju fronte. Gotovo 14 mjeseci otkako je predsjednik Rusije Vladimir Putin pokrenuo svoju invaziju u punom obimu, ulozi u ovoj prvoj fazi njene proljetne kontraofenzive ne mogu biti veći, piše Financial Times.

Uspjeh ili neuspjeh će oblikovati bojno polje i odrediti snagu Kijeva u eventualnim pregovorima s Moskvom o rješavanju sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinci će se suočiti s više od 140.000 neprijateljskih vojnika duž linije fronte od 950 kilometara. Dvije vojske bit će razdvojene smrtonosnim preprekama od mina i rovovima koje su iskopali Rusi.

"Da bi bila jaka u bilo kakvim pregovorima, Ukrajina mora biti jaka na bojnom polju", rekao je ranije ove godine ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oslobodimo maksimalni teritorij koji možemo", dodao je.

Image
GESTA ILI TAKTIKA? /

Uskrsno čudo u Ukrajini - Prigožin oslobodio veliku skupinu ratnih zarobljenika: 'Neka odu prije ručka!'

Image
GESTA ILI TAKTIKA? /

Uskrsno čudo u Ukrajini - Prigožin oslobodio veliku skupinu ratnih zarobljenika: 'Neka odu prije ručka!'

Težak zadatak

Ali, dužnosnici i analitičari na temelju dosadašnjih borbi obećavaju da će to biti težak posao. Kao prvo, operacije proboja su izuzetno teške za izvođenje jer zahtijevaju da sve vojne jedinice, od artiljerije i tenkova, do prikupljanja obavještajnih podataka i inženjera, rade sinkronizirano.

"Potrebna je ogromna orkestracija kombiniranih oružja", rekao je Nick Gunnell, bivši britanski časnik koji ima veliko iskustvo u operacijama proboja.

"Svako mora igrati ulogu. To je vrlo visok rizik", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatni problem je nedostatak zračne nadmoći Ukrajinaca. Posljednja velika bitka koja je uključivala zapadne tenkove bila je 2003. godine kada se koalicija predvođena SAD-om borila protiv iračkih snaga opremljenih T-72 tenkovima iz sovjetske ere. Ali, savezničke snage su tada bile podržane borbenim avionima i helikopterima Apache.

Na terenu, ukrajinske snage imat će zapadno naoružanje kao što su britanski Challenger i tenkovi njemačke proizvodnje Leopard, borbena vozila Bradley isporučena iz SAD-a i samohodne haubice Archer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez odlučne potpore iz zraka

Ali, nedostajat će im odlučno zračno pokrivanje da zaustave napade ruskih borbenih aviona koji bi, kako je rekao Gunnell, mogli "zgnječiti ukrajinska specijalizirana inženjerska vozila" dok pokušavaju probiti ruska utvrđenja. Zapad se do sada opirao zahtjevima da Kijevu osigura napredne borbene avione kao što su američki F-16.

"Klasičan pristup u kopnenoj ofenzivi je izbijanje u pozadinu neprijatelja, u jednom ili više područja, i zadavanje koncentriranog udarca protiv centra gravitacije neprijatelja", rekao je Ben Barry, bivši zapovjednik britanskog oklopnog pješačkog bataljuna.

"Uspješni primjeri bez nadmoći u zraku su rijetki", rekao je on i naveo izraelski kopneni napad na egipatske položaje 1973. tijekom rata na Jom Kipuru.

Nije tajna da je kontraofenziva neizbježna. Ukrajinsko ministarstvo obrane nedavno je podijelilo video na kojem se vidi kako vojnici uče kako koristiti britansko oružje uz natpis: "Za što? Vidjet ćete. #SpringIsComing".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do svibnja će tlo biti dovoljno čvrsto za manevre vozila i više oklopa sa zapada, plus inženjerska oprema poput oklopnih mostova u najnovijem paketu vojne pomoći SAD-a Kijevu vrijednom 2,6 milijardi dolara.

Točno mjesto gdje bi se napad mogao dogoditi ostaje strogo čuvana tajna. Jedna oblast koja se smatra strateški vitalnom za Rusiju je oko Melitopolja, u blizini Azovskog mora. Uspješan ukrajinski prodor ovdje bi podijelio ruske snage na dva dijela, ostavljajući jednu grupu na Krimu i jugu, a drugu na istoku. Ali ruska vojska, svjesna rizika, već je pripremila niz linija obrane u toj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Minsko polje, 'zmajevi zubi'

Ruska obrana se obično sastoji od minskog polja, praćenog linijama betonskih stupova u obliku piramide zvanih "zmajevi zubi" koji usporavaju mehanizirane jedinice. Iza njih je još jedno minsko polje, s nizom rovova i zemunica 400 metara u pozadini, a 500 metara iza toga protutenkovskim rovom.

"Morate odabrati najpovoljnije mjesto - iako je to vrlo otvoren koncept", rekao je Gunnell.

"Možda je to tamo gdje Ukrajina ima dobru logistiku u blizini, ili na najslabijoj točki Rusije – iako bi to moglo biti i najslabije mjesto Ukrajine". dodao je.

U svakom slučaju, prvi korak je korištenje specijalnih vozila koja ispaljuju eksploziv koji čisti pet metara širok put od mina za prolazak tenkova i drugog oklopa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedeće je čišćenje "zmajevih zuba", možda pomoću tenkova opremljenih plugovima. Posljednji korak je probijanje jaraka specijalnom opremom za premošćivanje.

"Sve je u zamahu i brzini. Ali stvari uvijek krenu po zlu, tako da morate biti spremni", rekao je Gunnell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najteži dio je sinkronizacija različitih dijelova, a ukrajinska vojska, iako je vješta u manevrima malih razmjera, ima ograničeno iskustvo u operacijama kombiniranog naoružanja u ovom obimu, kažu analitičari.

Kako rasplesti liniju fronte?

Štoviše, ukrajinske snage su izgubile veliki dio svojih najiskusnijih vojnika, jer su pretrpjele oko 120.000 žrtava. Dokumenti američkih obavještajnih službi koji su navodno procurili sugeriraju da bi kontraofenziva mogla biti "znatno manja" od želja Kijeva.

Ipak, ukrajinska vojska je ranije bila podcijenjena, na primjer kada je prkosila zapadnim vojnim procjenama prošle godine i potisnula ruske snage iz okoline glavnog grada, a zatim i grada Harkova na sjeveroistoku zemlje. Rusija je također izgubila skoro dvostruko više ljudi od početka invazije u punom obimu, prema zapadnim procjenama. Štoviše, ukrajinske trupe su bolje opremljene i obučene od svojih neprijatelja.

"Ako ukrajinski napad bude snažan i brz i zamakne Rusima, linija fronte će se rasplesti i Rusi će pobjeći, baš kao što su to učinili tijekom kontraofenzive oko Harkova", rekao je Glen Grant, bivši časnik britanske vojske i savjetnik odbora za obranu ukrajinskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se to dogodi, obrana koju su Rusi pripremili će se također pokazati u velikoj mjeri bezvrijednom, što će omogućiti da više ukrajinskih snaga prođe kroz očišćeni teren.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo