Kako bi izbjegli poziv u vojsku, ruski muškarci pokušavaju napustiti zemlju. Na graničnim prijelazima nastali su ogromni redovi, no Kremlj tvrdi - izvješća o bijegu muškaraca su pretjerana...
To opovrgava ipak činjenica da su se na granici s Gruzijom stvorile kilometarske kolone vozila. Osim toga, neki su odlučili preskočiti čekanje u koloni - i zaputili se prema granici pješice.
Jedan od muškaraca koji je krenuo na takav put, a koji nije želio da ga se imenuje, rekao je BBC-evoj novinarki kako je čekao od 9 sati ujutro po lokalnom vremenu, a uspio prijeći granicu tek kasno navečer. Drugi je rekao kako je čekao 12 sati. "Slomit ću ruku, nogu... Sve da izbjegnem mobilizaciju", rekao je.
Za ostala odredišta do kojih se može doći zračnim putem cijene avionskih karata nevjerojatno su porasle, a na nekima su potpuno rasprodane. To su gradovi poput Istanbula, Beograda ili Dubaija.
Litva, Latvija, Estonija i Češka rekle su kako neće pružiti utočište Rusima koji bježe, dok je njemačka ministrica unutarnjih poslova, Nancy Faeser, rekla da su dobrodošli.
"Dezerteri kojima prijeti teška represija dobit će zaštitu nakon sigurnosnih provjera", rekla je.
Na bijeg je pozvao u ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Rekao je da se Rusi moraju oduprijeti mobilizaciji.
"Ne želite više? Ne? Onda protestirajte. Uzvratite. Bježite. Ili se prepustite ukrajinskom zarobljeništvu", kazao je.
Čak i ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva oglasilo se povodom ruske mobilizacije. Primijetili su kako će mobilizacija biti vrlo nepopularna među tamošnjim stanovništvom.
"Putin je prihvatio značajan politički rizik u nadi da će generirati prijeko potrebnu borbenu moć. Ovaj je potez zapravo priznanje da je Rusija iscrpila svoje zalihe dobrovoljaca za borbu", naveli su u priopćenju.
Također, tvrde kako je malo vjerojatno da će novomobilizirane postrojbe biti spremne za borbu još nekoliko mjeseci.