tek 2,5 metra široki /

Imaju 200 kg, jednom usmjereni teško mijenjaju metu. Ovo su iranski dronovi kamikaze koje navodno koristi Rusija

Image
Foto: Twitter

Stručnjak je pojasnio kako veličina ukrajinskog bojišta otežava obranu od Shahed-136

17.10.2022.
9:50
Twitter
VOYO logo

Dronovi su u rusko-ukrajinskom sukobu od početka imali značajnu ulogu, no njihova se upotreba povećala otkako je Moskva nabavila nove bespilotne letjelice od Irana ovog ljeta. Ukrajinska vojska i američke obavještajne službe tvrde da Rusija koristi dronove kamikaze iranske proizvodnje.

Što su uopće dronovi kamikaze?

Dronovi Shahed-136 pripada kategoriji zračnog oružja poznatog kao "lebdeće streljivo", koje se također obično naziva "kamikaze" ili "samoubilačke" bespilotne letjelice. Imaju sposobnost čekanja oko ciljanog područja dok ne dobiju upute za napad, a zatim lete u metu, detonirajući eksplozivni teret pri udaru, javlja CNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki dužnosnici izjavili su za CNN u srpnju kako je u lipnju Iran počeo Rusiji reklamirati svoje dronove iz serije Shahed na aerodromu južno od Teherana. Ovi dronovi kamikaze su sposobni nositi vođene projektile i imaju nosivost od približno 50 kilograma. U kolovozu su američki dužnosnici izjavili da je Rusija kupila ove bespilotne letjelice i obučava svoje snage kako ih koristiti. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tvrdi da je Rusija od Irana naručila 2400 dronova Shahed-136.

Shahed-136 teški su 200 kg, s rasponom krila od 2,5 m, a proizvodi državna tvrtka Iran Aircraft Manufacturing Company i koriste se od 2021. Ministarstvo obrane Velike Britanije tvrdi da ove bespilotne letjelice imaju domet od 2500 km, te da njihovo postavljanje sugerira "realnu mogućnost da Rusija pokušava koristiti ovaj sustav za izvođenje taktičkih napada, a ne protiv strateških ciljeva dublje u ukrajinskom teritoriju".

Image
NAORUŽAVANJE UKRAJINE /

Ukrajincima stiže još dronova: U zraku mogu provesti pet sati i imaju veći doseg

Image
NAORUŽAVANJE UKRAJINE /

Ukrajincima stiže još dronova: U zraku mogu provesti pet sati i imaju veći doseg

Dronovi se opisuju kao "konceptualni hibrid između bespilotne letjelice i krstarećeg projektila", pri čemu se očekuje da će Shahed-136 biti korisniji zbog municije koju ovi dronovi mogu nositi s visokom preciznošću i po niskoj cijeni".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Prisutnost Shahed-136 u rusko-ukrajinskom ratu nedvojbeno mijenja operativne planove Kijeva,” rekao je osnivač i izvršni direktor strateške konzultantske tvrtke Red Six Solutions Scott Crino za Wall Street Journal.

Crino tvrdi kako "sama veličina" ukrajinskog bojišta otežava obranu od Shahed-136.

''Jednom kada Shahed usmjeri metu, bit će ga teško zaustaviti", rekao je Crino.

Glasnogovornica ukrajinske vojske Natalija Houmeniouk izjavila je za AFP u rujnu da je dronove Shahed-136 "vrlo teško otkriti jer lete vrlo nisko. Ali stvaraju puno buke, poput motorne pile ili skutera", što znači da ih se može čuti izdaleka. Pojasnila je da iako je njihova učinkovitost "vrlo niska", oni uglavnom stvaraju "psihološki stres za stanovništvo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo