Nakon četiri kruga pregovora Kijeva i Moskve na koje su pregovarači putovali u Bjelorusiju, na ukrajinsku granicu, razgovori se nastavljaju preko videopoziva.
Iako je Moskva u par navrata rekla kako postoje "osjetni pomaci u pregovorima" ili da su "na pola puta u postizanju dogovora", iz Kijeva poručuju kako je sve to farsa. Jučer je ukrajinski pregovarač Mihajlo Podolnjak na Twitteru napisao da ruska priopćenja služe samo provokacijama.
"Izjave ruske strane samo su njihovi zahtjevi. Sva priopćenja su smišljena i služe, među ostalim, provokacijama i izazivanju napetosti u medijima. Naša pozicija je nepromijenjena. Prekid vatre, povlačenje vojske i snažne sigurnosne garancije s konkretnim rješenjima”, napisao je Podoljak.
Na istom je tragu i britanska ministrica vanjskih poslova, Liz Truss, koja je danas izjavila kako se boji da su mirovni pregovori tek "dimna zavjesa" koju Kremlj koristi uoči nove ofenzive. U intervjuu za Times Truss je rekla da je "vrlo skeptična" u pogledu pregovora te da vjeruje da ih Rusija koristi kao diverziju za bolje "pregrupiranje" svojih snaga.
"Njihova invazija ne ide kako je planirano. Ne vidimo ozbiljno povlačenje ruskih trupa niti ozbiljne prijedloge na stolu", rekla je.
Mnogi vojni analitičari danima upozoravaju da Putin neće ni pomišljati na ozbiljnije pregovore, sve dok se ne popravi njegova pozicija na terenu, a to mi moglo potrajati tjednima ili čak mjesecima.
Na istom je tragu predsjednica ukrajinskog parlamentarnog odbora za integraciju u Europsku uniju Ivana Klimpuš Cincadze, koja je izjavila da razgovori između Moskve i Kijeva "nemaju stvarnog temelja za ozbiljan razgovor".
"Oni nisu spremni za bilo kakav ozbiljan razgovor osim što su Ukrajinci ispunili njihove ultimatume", rekla je za BBC.
U svom posljednjem kasnonoćnom obraćanju Volodimir Zelenski je rekao da je došlo vrijeme za sastanak. Jasno je mislio na Vladimira Putina, no to je nešto što je Putin odbijao otkako su se njih dvoje upoznali u Parizu prije više od dvije godine.
Danas je u intervjuu za turski list Hurriyet, glasnogovornik turskog predsjednika İbrahim Kalin komentirao poziv Putina i Erdogana od četvrtka, ustvrdivši kako su neki Putinovi zahtjevi za prekid vatre previše za Ukrajinu i svijet, a onda očito i za turskog autokrata. Radi se najviše o petoj i šestoj točci Putinovih zahtjeva, priznavanju aneksije Krima i republika Donjeck i Lugansk.
Prve četiri točke čije rješenje Putin zahtjeva i prije nego se sastanu vodstva dviju država uključuje neutralnost Ukrajine odnosno odricanje od članstva u NATO-u, razoružanje i međusobna sigurnosna jamstva, proces koji ruska strana naziva 'denacifikacija te uklanjanje prepreka raširenoj upotrebi ruskog jezika u Ukrajini. No, svima je od početka jasno da su neke od ovih točaka samo izmišljeni motivi Moskve za pokretanjem rata.