Da se velika većina građana EU slaže s odgovorom udruženja zemalja članica na rusku invaziju Ukrajine objavila je Europska komisija. Istraživanje je to, govore, koje je proveo Flash Eurobarometar u 27 država članica od 13. do 20. travnja 2022. godine. Tom prilikom ispitano je 26 066 građana EU-a, dodaju.
Većina Europljana smatra da je EU od početka rata pokazao solidarnost te da je u svojoj reakciji bio ujedinjen i brz, zaključci su istraživanja.
Osim toga, pokazalo se i da ispitanici u velikoj mjeri podržavaju nepokolebljivu potporu Ukrajini i njezinu narodu, a konkretno, ističu iz Europske komisije, čak 93 posto ispitanika odobrava pružanje humanitarne pomoći osobama pogođenima ratom.
Također, slažu se da osobe koje bježe od rata treba primiti u EU-u, a odobravaju i pružanje financijske potpore Ukrajini. "Konačno, 66 posto ispitanika slaže se da bi Ukrajina trebala pristupiti EU-u kad za to bude spremna, njih 71 posto smatra da je Ukrajina dio europske obitelji, a 89 posto ispitanika suosjeća s Ukrajincima", naveli su.
Rusi pod sankcijama
Istraživanje je pokazalo i da je vrlo velika potpora sankcijama Rusiji pa tako gospodarske podržava 80 posto Europljana dok njih 79 posto odobrava i sankcije protiv ruskih oligarha kako bi se ruskoj političkoj eliti koja je odgovorna za invaziju nametnula jasna gospodarska i politička cijena koju će morati platiti.
"Dvije trećine Europljana odobrava da EU financira kupnju i isporuku vojne opreme Ukrajini. Osim toga, 75 posto ispitanika smatra da rat u Ukrajini pokazuje da nam je potrebna veća vojna suradnja unutar EU-a", zaključeno je.
Protiv ruske ovisnosti o plinu
Naposljetku, istraživanje je pokazalo i široku potporu djelovanju EU-a u području energetike s ciljem prestanka ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima.
"Postoji snažan konsenzus u pogledu popunjavanja skladišta plina u EU-u kako bi se izbjegli rizici od nestašice plina sljedeće zime, o poduzimanju mjera EU-a za povećanje energetske učinkovitosti zgrada, prometa i robe te o tome da je zbog rata u Ukrajini još važnije ulagati u obnovljive izvore energije", govore.
Čak 90 posto ispitanika slaže se da bi trebalo poduzeti mjere na europskoj razini za ograničavanje utjecaja rasta cijena energije na potrošače i poduzeća, a njih 86 posto smatra da povećanje cijena energije znatno utječe na njihovu kupovnu moć, zaključeno je.