Konvoj Crvenog križa ponovo je na putu prema Mariupolju u pokušaju da se priključi evakuaciji civila iz tog opkoljenog grada.
Crveni križ je i jučer krenuo prema Mariupolju kako bi pomogao u evakuaciji civila, no konvoj se vratio na pola puta nakon što je procijenjeno da je situacija preopasna.
BBC piše da je situacija za Crveni križ komplicirana iz tri razloga.
Sigurnost
Alyona Synenko, glasnogovornica Međunarodnog odbora Crvenog križa koji trenutno radi u Kijevu, rekla je za BBC da ICRC "može raditi samo kao posrednik".
"Ne možemo zaustaviti metke", kazala je Synenko, objasnivši da je na zaraćenim stranama da postignu sporazum i poštuju dogovor kako bi Crveni križ mogao odraditi svoj posao.
"Kamen spoticanja je nedostatak vrlo preciznih i vrlo konkretnih dogovora i poštivanja tih sporazuma", kazala je.
"Možemo olakšati siguran prolaz civilima kada se obje strane dogovore, no to se, nažalost, do sada nije ostvarilo", kazala je.
Optužbe protiv Crvenog križa
Organizacija je posljednjih dana optužena za omogućavanje deportacije civila iz Mariupolja u Rusiju, a Crveni križ tu tvrdnju oštro poriče.
No nije jasno jesu li ti navodi pridonijeli nemogućnosti strana da postignu dogovor o putovima evakuacije.
Azovska pukovnija
Mariupolj služi kao stožer krajnje desničarske skupine Azov koja brani grad. Rusija tvrdi da su u pitanju nacisti, a jedno od opravdanja Vladimira Putina za pokretanje invazije bila je njegova tvrdnja da "denacificira" Ukrajinu. Stoga Rusija nastavlja bombardirati glavni grad kako bi ubila njegove branitelje i stavila ga pod kontrolu.
Kontrola Mariupolja omogućila bi Putinu da uspostavi kopneni koridor od Krima - poluotoka koji je pripojio Ukrajini 2014. - do Donbasa, čiji su dijelovi regije od tada također pod kontrolom pobunjenika koje podržava Rusija i gdje Rusija sada fokusira svoju vojnu moć.