Brojni Ukrajinci stali su u obranu svoje zemlje, među njima i brojne žene.
"Ovdje smo da zaštitimo našu zemlju, naše porodice", kazala je Nadia Babych, vojnikinja koja je i prije ruske invazije stražarila na kontrolnom punktu, piše Klix.ba.
"Momci se prema meni ponašaju normalno, kao i prema ostalim kolegama. Nema razlike", rekla je Nadia.
Smatra da su njezini motivi za služenje vojsci jednaki kao i kod muških kolega.
"Mi imamo iste razloge kao muškarci. Želimo Ukrajinu zadržati slobodnom", rekla je.
Žene su bile u središtu napora da se suprotstave ruskoj agresiji još od 2014. godine, a danas oko 17 posto njih čini ukrajinske oružane snage.
Naime, pridružile su im se domaćice, ali i one zaposlene u dobi između 20 i 60 godina, a zajedno s muškarcima služe na bojnim poljima i imaju "jednaka prava" prema zakonu iz 2018. godine, dok od 2019. godine mogu i studirati na vojnim fakultetima.
Do promjene politike došlo je zahvaljujući lobističkim naporima veteranki kao što je Olena Bilozerska, snajperistkinja koja je služila kao dobrovoljac u mnogim žarištima istočne Ukrajine između 2014. i 2016. godine.
Njenim vještinama podučio ju je muž, vojni veteran koji je odavno predvidio sukob s Rusijom, a svoje streljačke sposobnosti vježbala je po šumama Kijeva.
"Svi su se navikli na borce na prvoj liniji fronta. To je normalno", kazala je Bilozerska.
"Sanjala sam od 2014. da naučim koristiti pištolj, ali mi je rečeno 'babuška, prestara si za to. Trzaj će te oboriti s nogu'", rekla je 79-godišnja Valentina Konstantinovska, koja je bila spremna da se suoči s napadima ruske vojske pod komandom Vladimira Putina.
U Ukrajini, također, postoji i poseban bataljun starijih žena "Babuška bataljun", koji služi za razmjenu vojnih potrepština, medicinske pomoći, obavještajnih podataka u vrijeme rata, ali i kopanje rovova.
Na obranu svoje zemlje pozvala je i ukrajinska misica Anastasiia Lenna, koja je tijaru i lentu zamijenila puškom.