Nakon dva mirnodopska posjeta prošle godine, premijer Plenković u tajnosti je još jednom otišao s delegacijom u Kijev. Kažu, pripremalo se to dulje vrijeme.
"Letjeli smo do Slovačke, onda smo kasnije 12 sati se vozili vlakom do Kijeva. Nas nije bilo strah. Da nas je bilo strah, predsjednik Vlade sigurno ne bi išao" , poručio je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova.
Posjetili su Irpinj i Buču, i vidjeli, kažu, strašne prizore masovnih grobnica.
"Onda su se pojavile te slike otprije ih 90- ih. To je teško vidjeti", kaže Grlić Radman.
Posjet je za Ukrajince još jedna potvrda hrvatske podrške. Predsjednik Milanović u Kijevu nije bio tema, ali mu stiže poruka.
"Ako postoji neka sumnja ajde, dobrodošli. Da se posjeti Irpinj, da se posjeti Borodjanka, da se posjeti Buča. Onda neće biti više pitanja tko je kriv", tvrdi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj, Vasilij Kirilič.
Pitali smo i Ured predsjednika jesu li znali za premijerov posjet, što o njemu misle, kao i o njegovoj podršci na putu Ukrajine u Europsku uniju. Na prvi dio nisu odgovorili, a ponovili su već poznato.
"Ubrzano davanje statusa kandidata Ukrajini prihvatljivo je samo ako se status kandidata za članstvo u EU po ubrzanom postupku osigura i Bosni i Hercegovini", stoji u odgovoru Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
Državnički posjet dogodio se baš u trenutku kada je objavljena vijest o zarobljenom Hrvatu koji je upao u rusku zasjedu prije 2 tjedna, u proboju iz Mariupolja prema Zaporižju.
"Svatko onaj tko ide se boriti na bilo kojoj strani ide na vlastitu odgovornost. Ali je činjenica da naš hrvatski državljanin zarobljen treba našu pomoć i radimo uobičajenim diplomatskim kanalima", objašnjava Grlić Radman.
Može mu se suditi u Rusiji, a postoji mogućnost i da bude dio razmjene zarobljenika u ukrajinsko-ruskim pregovorima.
"Ukrajina će uložit sve svoje sile i radit će na pitanju da se oslobode branitelji koje je zarobila Ruska Federacija", poručio je Kirilič.
Ivo Dumančić se u Azovu u Ukrajini borio 2015. Kaže, to što su Rusi objavili snimku je pozitivno.
"To znači da planiraju s njim neku razmjenu, planiraju dići na višu razinu. Pomoću toga vršiti diplomatski pritisak na Hrvatsku. Dosadašnja iskustva sa zarobljenim Azovcima nisu bila dobra", tvrdi bivši pripadnik postrojbe Azov, Ivo Dumančić.
Od izravnih pregovora s Rusijom, nakon oštrog hrvatskog stava - ne očekuje se puno. Hrvata bi tako mogla spasiti zemlja za koju se i otišao boriti.