Rusko veleposlanstvo ostaje bez 18 diplomata i šestero članova tehničkog osoblja koji imaju rok od dva tjedna da napuste Hrvatsku. No, prvo je Hrvatska pozvala ruskog veleposlanika.
"Mi smo tijekom dana uručili prosvjednu notu ruskom veleposlanstvu i zatražili hitno povlačenje", rekao je ministar Gordan Grlić Radman.
U ruskom veleposlanstvu ostalo je tako samo petero diplomata i sedmero tehničara. Što ovo protjerivanje znači i koju poruku je Hrvatska poslala?
"Da više ne želi imati srdačne odnose s Ruskom Federacijom, da smo mi zapravo na suprotnim stranama, gotovo da smo u ratu", objasnio je bivši hrvatski veleposlanik u Rusiji, Božo Kovačević.
Iz ruskog veleposlanstva tek se čeka reakcija. Bivši ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov žali što se donijela takva, kaže, dramatična odluka.
"Siguran sam da je odluka donesena pod pritiskom Bruxellesa, jer Hrvatska je jedna od zadnjih zemalja EU-a koja je donijela takvu odluku. To pokazuje da nije bilo lako to odlučiti", rekao je Azimov.
Rusija će, kaže, uzvratiti jednakom mjerom, a u Moskvi je tek petero hrvatskih diplomata i sedmero tehničkog osoblja.
"Žao mi je, ali većina hrvatskih diplomata morat će napustiti moju zemlju. Ne nećemo zatvarati veleposlanstvo", dodaje Azimov.
Poručuje da je očekivao da Hrvatska podrži Rusiju u borbi protiv nacista. Ipak, Azimov, ne zamjera Vladi, a ni ministru Radmanu, koji je nedavno ruskog predsjednika nazvao ratnim zločincem.
"Vjerujem u mudrost vaše Vlade i vašeg cijenjenog ministra vanjskih poslova Radmana kojeg vrlo poštujem, koji je veliki profesionalac i veliki prijatelj Ruske Federacije", kaže Azimov.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu protjerano je više stotina ruskih diplomata, a nakon masakra u Buči više od 200.
"Ovo protjerivanje diplomata je samo podsjetnik do koje je mjere zapad odlučio suprotstaviti se Rusiji, i ja mislim da je to naznaka odluke SAD i globalnog zapada da će inzistirati da se rat u Ukrajini vodi dok Rusija ne bude poražena", kaže Kovačević.
U protjerivanju ruskih diplomata od članica EU-a, zasad su samo Mađarska i Cipar ostale suzdržane.