Vladimir Putin bi žrtvovao 20 milijuna ruskih vojnika kako bi pobijedio u ratu s Ukrajinom i osigurao svoj politički opstanak, rekao je ruski diplomat u egzilu. Boris Bondarev, koji je zbog rata napustio stalnu rusku misiju pri Ujedinjenim narodima u Ženevi, rekao je za Sky News da je Putinova "sreća prošla". "Mislim da je njegovih 20 godina na vlasti bilo vrlo sretno za njega. On nije pametan, samo ima sreće. Sada mislim da je njegovoj sreći kraj", rekao je Bondarev.
"Ne biste trebali sumnjati u to, on bi mogao žrtvovati 10 ili 20 milijuna Rusa samo da bi dobio ovaj rat samo da bi poklao sve Ukrajince jer to je pitanje principa. To je za njega pitanje političkog preživljavanja. Morate shvatiti da će, ako izgubi rat, to za njega biti kraj", dodao je.
Putinova odluka da proširi ruske snage za 137.000 vojnika dovela je do optužbi da vodi mlade, neiskusne vojnike u smrt. Neki tvrde da su prevareni i dovedeni u zabludu.
Dva mjeseca straha prije nego što je napustio Rusiju
Bondarev, koji se nalazi u Ženevi, rekao je da je donio odluku da ode kada su tenkovi prešli ukrajinsku granicu u veljači, ali nije uspio otići do svibnja.
"Imao sam neke poslove koje je trebalo riješiti prije nego što dam otkaz. Moj mačak je u to vrijeme bio u Moskvi, pa smo ga morali vratiti u Ženevu i to je trajalo tri mjeseca. Tijekom ta dva mjeseca bilo me jako strah. Nakon što je rat počeo, pokazalo se da su kolege huškači i da su vrlo zadovoljni onim što se događa", rekao je.
On je, međutim, rekao da "više ne može raditi za ovu vladu, ovu zemlju" … "činiti ratne zločine i strašne pogreške i zločine protiv naših budućih generacija". Priznao je da "nije vjerovao da će predsjednik Putin ozbiljno započeti rat" prije nego što se to dogodilo. Ali sada, dok obavještajni dužnosnici upozoravaju da Kremlj možda planira nuklearni udar u Crnom moru, Bondarev tvrdi da to nije prijetnja koju treba shvatiti olako. "Vjerujem da mogu postojati neki planovi da se na neki način rasporedi nuklearno oružje tijekom ovog rata u Ukrajini", rekao je.
Bondarev smatra da Zapad mora biti uporan u "uklanjanju Putina jer dok su on i njegov režim na vlasti, prijetnja nuklearnim ratom neće prestati". Smatra i da bi NATO trebao razmotriti uključivanje u situaciju. No, većina obavještajnih dužnosnika slaže se da bi službena uključenost NATO-a dovela do velike eskalacije.
"Ruski ljudi, posebno mlađe generacije, ne vide NATO kao nekakvog egzistencijalnog neprijatelja, potpuno su u redu s tim, jer je NATO obrambena organizacija", rekao je.
Sumnjičav je Bondarev oko pomoći kineskog predsjednika Xija Jinpinga u deeskalaciji napetosti s Kremljem. "Problem je u tome što Kina nije previše zainteresirana za poraz Putina, posebno od Ukrajinaca i zapadnjaka", rekao je za Sky News.
Porezne olakšice za mobilizirane građane
Podsjetimo, Ruski premijer Mihail Mišustin potpisao je vladinu uredbu o mjerama potpore za građane koji su se odazvali na djelomičnu mobilizaciju, a predviđaju se porezne olakšice za te osobe, javlja TASS.
Konkretno, dokumentom se produljuju rokovi plaćanja poreza, a daju se i premije osiguranja i razne naknade za mobilizirane građane i tvrtke čiji su osnivači mobilizirani - i to za cijelo razdoblje službe, kao i tri mjeseca nakon toga.
Osim toga, u tom će se razdoblju obustaviti porezne kontrole tih tvrtki.