Dok Izrael tuče Pojas Gaze zračnim napadima nakon masakra koji je na jugu zemlje počinila teroristička skupina Hamas, raste strah od otvaranja još jedne fronte na sjeveru zemlje i sukoba između izraelskih i boraca Hezbollaha. U ponedjeljak je vojno krilo te skupine, koju podupire Iran, ispalilo baražnu vatru raketa nakon što su tri njena člana ubijena u izraelskim bombardiranjima.
Što je Hezbollah?
Hezbollah, što znači "Božja stranka", je šijitska oružana i politička skupina koju podržava Iran, a osnovana je 1982. kako bi se borila protiv izraelske okupacije južnog Libanona, piše Al Jazera.
Nastala je iz oružanih skupina koje je formirao iranski Korpus čuvara islamske revolucije nakon izraelske invazije na Libanon 1982. Skupina, koja svoju potporu nalazi među šijitskim muslimanima, jedan je od najvećih neprijatelja Izraela u regiji.
Godine 2021. vođa Hassan Nasrallah tvrdio je da Hezbollah ima 100.000 boraca. Grupa se može pohvaliti preciznim raketama i kaže da mogu pogoditi sve dijelove Izraela.
Sjedinjene Američke Države procjenjuju da je Iran Hezbollahu posljednjih godina izdvajao stotine milijuna dolara godišnje.
Skupina, koju vodi Nasrallah od 1992., jedan je od najutjecajnijih političkih blokova u libanonskom sektaškom političkom sustavu, koji ima potporu velikog dijela šijitskog stanovništva. Grupa se često naziva "država u državi" zbog svoje goleme političke i vojne mreže postavljene u zemlji podijeljenoj duž sektaških linija.
Zašto je nastao Hezbollah i koji su njegovi ciljevi?
Hezbollahovi borci vodili su kontinuiranu kampanju protiv izraelskih snaga u Libanonu i pokrenuli napade na izraelske civile u drugim zemljama.
Izraelske snage jednostrano su se povukle iz južnog Libanona 2000. nakon gotovo 20 godina smrtonosnih borbi, što je navelo Hezbollah da se proglasi prvom arapskom vojskom ikada koja je prisilila Izrael da prepusti kontrolu nad teritorijem.
Izrael nastavlja okupaciju sirijske Golanske visoravni i palestinskih teritorija koje je osvojio u ratu 1967. Hamas se bori protiv izraelske okupacije i širenja ilegalnih naselja na palestinskim zemljama.
Hezbollah je nakon osnivanja objavio svoj manifest, ističući svoju ideologiju i ciljeve, koji su uključivali poraz Izraela i protjerivanje zapadnih kolonijalističkih entiteta s Bliskog istoka.
Je li se Hezbollah ranije sukobio s Izraelom?
Okršaji na sjevernoj granici Izraela s Libanonom, kada je naoružana skupina Hezbollah ispalila rakete u znak solidarnosti s Hamasom, povećali su opasnost širenja sukoba na Bliskom istoku.
Grupa koju podržava Iran ispalila je u ponedjeljak salvu raketa nakon što su tri njena člana ubijena u izraelskom bombardiranju, piše Al Jazeera.
Nije to prvi sukob Izraela i Hezbollaha. U prekograničnom napadu u srpnju 2006. Hezbollah je zarobio dvojicu izraelskih vojnika, nadajući se osigurati razmjenu zarobljenika. Izrael je odgovorio vojno. Rezultiralo je to 34-dnevnim ratom koji se naziva i Srpanjski rat. Niti jedna strana nije uspjela vojno prevladati, a ubijeno je više od 1100 Libanonaca i 165 Izraelaca.
Istraga izraelske vlade zaključila je da je rat 2006. bio neuspješan i "propuštena prilika".
Koja je razlika između Hezbollaha i Hamasa?
Hezbollah i Hamas su odvojeni entiteti, ali dijele zajednički cilj oružanog otpora Izraelu.
Dok je Hezbollah libanonska organizacija, Hamas je palestinska skupina koja je formirana u Gazi 1987., nakon početka prve Intifade, ustanka protiv izraelske okupacije palestinskih teritorija. Hamas politički kontrolira Pojas Gaze još od pobjede na izborima 2006.
Nakon subotnjeg napada Hamasa na Izrael, Hezbollah je objavio priopćenje u kojem navodi da pomno prati situaciju i da je u izravnom kontaktu s vodstvom palestinskog otpora. U izjavi se navodi da je to "odlučan odgovor na nastavak izraelske okupacije i poruka onima koji traže normalizaciju s Izraelom", misleći na arapske zemlje koje žele normalizirati veze s Izraelom.
Čelnici Hezbollaha i Hamasa također su se sastali 2020. kako bi razgovarali o normalizaciji odnosa između Izraela i arapskih zemalja.
Hoće li Izrael voditi rat na dva fronta?
Trojica pripadnika Hezbollaha ubijena su tijekom izraelskog bombardiranja u ponedjeljak nakon prekograničnog napada za koji je odgovornost preuzela oružana skupina Palestinski islamski džihad (PIJ).
Hezbollah je rekao da su ubijeni bili "mučenici kao rezultat cionističke agresije u južnom Libanonu".
Analitičari nagađaju da su palestinske frakcije u Libanonu voljne otvoriti drugu frontu ako Hezbollah započne napad, stoga je moguće da bi se Libanon mogao uključiti u rat između Izraela i Hezbollaha, uz potporu palestinskih frakcija.
Dok je Hezbollah u nedjelju pucao topništvom na područje pod izraelskom kontrolom, skupina je dosad izbjegavala dublje sudjelovanje. To bi se moglo promijeniti ako Izrael pokrene kopnenu ofenzivu u Gazi, kažu neki stručnjaci.
Koje su druge palestinske skupine u Libanonu?
Palestinske skupine u Libanonu uključuju Hamas, sekularnu stranku Fatah i Narodnu frontu za oslobođenje Palestine (PFLP). Neki od tih članova nalaze se u palestinskim izbjegličkim kampovima u Libanonu, uključujući Ein el-Hilweh i Burj al-Barajneh.
Je li Hezbollah 'teroristička' organizacija?
Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje smatraju Hezbollah terorističkom organizacijom. Zaljevske države saveznici SAD-a, uključujući Saudijsku Arabiju, također Hezbollah smatraju terorističkom skupinom.
Europska unija klasificira vojno krilo Hezbollaha kao terorističku skupinu, ali ne i političko krilo.
Koja je uloga Hezbollaha u Libanonu?
Hezbollah ima ministre u vladi i zastupnike u parlamentu. Stranke u Libanonu koje se protive skupini optužuju je da je Libanon dovela u sukob. Grupa je postala politički istaknutija nakon što se Sirija, Hezbollahov bliski saveznik, povukla iz Libanona nakon ubojstva bivšeg premijera Rafika Haririja 2005. godine. Hariri, sunitski političar, simbolizirao je saudijski utjecaj u libanonskoj politici.
Godine 2016., kršćanski političar Michel Aoun kojeg podržava Hezbollah postao je predsjednik. Dvije godine kasnije, Hezbollah i njegovi saveznici osvojili su većinu na prvim općim izborima u zemlji nakon devet godina. Na izborima 2022. politički blok Hezbollaha izgubio je većinu, ali i dalje imaju utjecaj na politiku zemlje.