Je li doista bilo iznenađenje? / Avdagić o napadu koji je potresao Izrael: 'Tamo nema trajnog mira'; Otkriva koja je zemlja ključna za normalizaciju odnosa

Image
Foto: Profimedia

Izrael je već dobio snažnu podršku Sjedinjenih Država, a ona će se u nadolazećim danima pokazati još više

9.10.2023.
20:13
Profimedia
VOYO logo

Otkako je za vikend Hamas napao Izrael u onome što se smatra najžešćim napadom u posljednjih 50-ak godina, ne prestaju čuđenja o tome zbog čega je izraelska obrana podbacila. No, je li doista tako?

Teze o špijunskom debaklu, koje se spominju ovih dana, ne drže vodu. Uostalom, kao da je lako infiltrirati se u Hamas i sa sigurnošću znati spremaju li određeni napad, kaže vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić za Net.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hamas se ponaša kao teroristička organizacija, oni se uvježbavaju. Ne znam kako bi netko uopće mogao reći kada će se nešto dogoditi. Izrael je stalno usmjeren na predviđanje mogućnosti napada iz Gaze, odnosno, napad Hamasa, Hezbolaha. Djelovanje željezne kupole pokazalo je visoku učinkovitost. Govorimo o tisućama ispaljenih projektila od kojih je tek jedan minoran broj nanio stvarnu štetu", kaže Avdagić.

Druga je priča, dodaje, upad iz Gaze, koji se dogodio istovremeno s raketiranjem i koji je iznenadio izraelske snage koje su većinom bile koncentrirane na Zapadnoj obali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVI DETALJI HAMASOVA MASAKRA /

'Isključili su struju, a onda je 50 terorista banulo kombijima, otvorili su rafalnu paljbu i otimali ljude'

Image
NOVI DETALJI HAMASOVA MASAKRA /

'Isključili su struju, a onda je 50 terorista banulo kombijima, otvorili su rafalnu paljbu i otimali ljude'

'Tamo nema trajnog mira'

Znakovit je detalj i da se već neko vrijeme govorilo o iščekivanju napada.

"Izraelci su prije mjesec dana imali vježbu leta do Grčke, kojom se uvježbavao napad na Iran. Koliko god netko u drugim dijelovima svijeta to ne primjećuje, tamo nema trajnog mira. Imate žestoku konfrontaciju, međusobnu mržnju koja tu i tamo izbije. Ovo je definitivno nešto što Izrael nije očekivao jer su do sada žrtve bile u daleko manjim brojkama, to je ono što je frapiralo Izrael", kaže Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da u cijeloj priči nije zanemarivo niti to što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu institucionalno naštetio razvoju Izraela, načinom na koji gura vlastitu poziciju.

"To je moralo donijeti posljedice. Sukobi unutar izraelskog društva su veliki", primjećuje analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Tisuće mladih u bijegu od napada Hamsa tijekom glazbenog festivala u izraelskoj pustinji

Tko bi se mogao umiješati?

Izrael je već dobio snažnu podršku Sjedinjenih Država, a ona će se u nadolazećim danima pokazati još više, smatra Avdagić. Dublje miješanje SAD-a u sukob vidi samo ako bi Izrael uspio neupitno dokazati da je Iran sudjelovao u napadu putem Hezbollaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To su spekulacije, ali tu bi možda mogla krenuti priča. Ne vidim apetit arapskih zemalja da se priključuju. Misli da je Izraelu jasno da brutalnost njihova odgovora na ovo diktira i odgovor arapskih zemalja i cijelog islamskog svijeta. Netanyahu se čitavo vrijeme praktički održava na političkom životu pomoću ortodoksne židovske desnice koja zahtijeva žestoke odgovore. Kad pogledate kartu regije i vidite sve te ogromne zemlje, to je jedan mali komad zemlje - gdje se nalaze Izrael, Palestina, Gaza - ako to uspoređujete sa Sirijom, Irakom, Egiptom", kaže Avdagić.

Ključan odnos za normalizaciju situacije

Ono što je sada ključno, napominje, jest odnos prema Iranu i arapskim zemljama te normalizacija odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još za vrijeme predsjednika Donalda Trumpa SAD je pokrenuo niz normalizacije odnosa arapskih zemalja s Izraelom. One ne priznaju postojanje Izraela. To se za vrijeme Trumpa promijenilo, ali ključna zemlja je Saudijska Arabija. Odnos Saudijske Arabije i Izraela mijenja odnos islamskog svijeta prema Izraelu. Normalizacija bi mogla dovesti do toga da se nađe rješenje i za izraelsko-palestinsko pitanje, a ta se priča može posve drugačije sagledati kad se uspostave diplomatski odnosi", pojašnjava Avdagić.

Priznavanje Izraela od strane Saudijske Arabije ugroženo je ovom situacijom, a način na koji Izrael misli odgovoriti pomno će se pratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dovoljno je gledati kako će se Izrael odnositi prema palestinskom stanovništvu u Gazi. Koliko su poginuli židovski civili, toliko gine jako puno civila i u Gazi, jako puno djece. To ne prolazi ispod radara u arapskim zemljama, kod njih se stavlja naglasak upravo na taj segment. Ako normalizacija ne prođe, govorimo o statusu quo", kaže Avdagić koji u normalizaciji odnosa Izraela i Saudijske Arabije vidi zatvaranje jednog dijela ove priče.

"Rješenja uvijek ima. Postoje i ona koja nisu zadnja i najbolja, ali su rješenja. Cipar je primjerice podijeljen, tamo su snage UN-a, ali nema sukoba. To je rješenje koje nije rješenje, ali barem zatvara sukob. Možda bi se ovdje moglo krenuti s nečim takvim, pa prema trajnom rješenju", zaključuje Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Izraelske snage unovačile 300 tisuća pripadnika pričuvne vojske. Tisuće bježe iz države, otkazuju se letovi

KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo