Brazilski predsjednik Fernando Henrique Cardoso posjetio je amazonsko središte Manaus u kojem se radi na dovršenju tog 1,4 milijarde dolara vrijednog radarskog sustava, ocijenivši ga "najvažnijim brazilskim projektom". Sustav će u potpunosti biti u funkciji 2002. godine i sastojat će se od mreže 'high-tech' radara širom amazonske prašume koji će na području sedam puta većem od Francuske moći registrirati svaku aktivnost.
Sustav je prvotno zamišljen kao način da se stane na kraj prekomjernoj sječi i devastaciji prašume, ali je veću pažnju privukao najavama da će se radari koristiti u otkrivanju švercera narkoticima za koje se sumnja da bi zbog tzv. Kolumbijskog plana mogli utočište potražiti i u Brazilu. Kolumbijski plan, uz financijsku pomoć SAD-a od 7,5 milijardi dolara, ima za cilj ozbiljno se uhvatiti u koštac s kolumbijskom narkomafijom.
Na problem uništavanja i postupnog nestajanja amazonske prašume ozbiljno se ukazalo na Summitu Zemlje početkom 90-ih, kada je rečeno da se svake godine iskrči prašume koja površinom odgovara veličini Belgije. Amazona je stanište 50 posto biljnih i životinjskih vrsta na svijetu, i proteže se još i na Ekvador, Venezuelu, Kolumbiju, Boliviju i Peru.
SIVAM, sustav za nadgledanje Amazone, kako je njezin puni naziv, sve će informacije slati brazilskoj vladi i agenciji za zaštitu okoliša IBAMA. Informacije o sječi i paljevini bit će proslijeđene vojsci kako bi mogla intervenirati. Amazonu će uskoro čuvati sveukupno 25 radara od kojih je šest mobilnih i moći ce se instalirati na zrakoplove.
Amazona pokriva 60 posto teritorija Brazila, no u njoj živi tek 12 posto od 165 milijuna stanovnika. Sve informacije o radarskom sustavu i očuvanju Amazone mogu se naći na web stranici www.sivam.gov.br