O rezultatima ispitivanja piše časopis "Archives of Otolaryngology - Head and Neck Surgery".
Rezultati istoga istraživanja istodobno pokazuju da pasivni pušači nisu izloženi opasnosti od upale sinusa.
Znanstvenici upozoravaju da istraživanjem nije obuhvaćeno pitanje produljuje li pušenje ili pogoršava već postojeću upalu sinusa.
Dr. Judith E. C. Lieu i dr. Alvan R. Feinstein, oboje s medicinskoga fakulteta sveučilišta Yale u New Havenu (am. savezna država Connecticut), zaključke temelje na istraživanju kojim je obuhvaćeno više od 20 tisuća Amerikanaca starijih od 17 godina. Oni procjenjuju da oko 35 posto Amerikanaca svake godine bar jednom trpi od upale sinusa. Žene, bijelci koji nisu hispanskoga podrijetla, crnci i osobe s višom zaradom izloženiji su upali sinusa.
Znanstvenici su utvrdili postojanje povećane opasnosti od pojave upale sinusa kod pušača, iako je ta povećana opasnost mala. Kod osoba koje su pušile 11 ili više cigareta dnevno za 16 je posto veća opasnost da će pretrpjeti bar jednu upalu sinusa nego kod nepušača.
Ta povećana opasnost jednaka je kod izoliranih, akutnih slučajeva kao i kod kroničnih slučajeva upale sinusa.
Voditelji istraživanja kažu da rezultati pokazuju kako pušenje, ali ne i izlaganje duhanskome dimu drugih pušača, može biti povezano s većom sklonošću upali sinusa. Znanstvenici pretpostavljaju da nikotin i drugi kemijski sastojci u duhanu i duhanskome dimu vjerojatno pogoduju razvoju upale sinusa, ali tih sastojaka vjerojatno nema dovoljno u dimu kojemu su izloženi pasivni pušači. No, znanstvenici ipak ne mogu sa sigurnošću reći pojačava li pasivno pušenje već postojeće simptome upale sinusa.