OSUMNJIČENI U ZAGREBU / Prvog dana članstva u EU u Hrvatsku stiže nalog za uhićenje?

Image
Foto: RTL

Njemačko savezno državno odvjetništvo prvog će dana hrvatskog članstva u EU pravosudnim vlastima u Zagrebu uručiti nalog za uhićenje 68-godišnjeg bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića.

16.6.2013.
16:55
RTL
VOYO logo

Prvog dana članstva Hrvatske u EU, 1. srpnja, u Hrvatsku će iz Njemačke stići nalog za uhićenje bivšeg dužnosnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića, optuženog sa organiziranje ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, objavio je u nedjelju njemački tjednik Focus.

Njemačko savezno državno odvjetništvo prvog će dana hrvatskog članstva u EU pravosudnim vlastima u Zagrebu uručiti nalog za uhićenje 68-godišnjeg bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Perkovića i ujedno zatražiti njegovo izručenje u Njemačku, piše tjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Perkovića se u Njemačkoj tereti da je poslao ubojice na bivšeg disidenta Stjepana Đurekovića, koji je ubijen 1983. u Wolfratshausenu u Bavarskoj s pet pucnjeva i udarcima sjekirom u glavu, pojašnjava Focus.

Tjednik također podsjeća da su u Njemačkoj raspisani uhidbeni nalozi za još pet osoba za koje se sumnja da su bili Perkovićevi suradnici, a njemačko državno odvjetništvo za njihovo uhićenje raspisalo je nagradu od 12.000 eura. Focus tvrdi da su njegovi novinari otkrili da se osumnjičeni nalaze u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od njih, 71-godišnji bivši šef tajne službe Zdravko Mustač, tvrdi da nije znao za naloge za ubojstva hrvatskih emigranata te da je jugoslavenski režim imao pravo "energično" postupati prema "ekstremnim Hrvatima u izbjeglištvu", optužujući ih da su pokušavali krijumčariti eksploziv za napade u Jugoslaviji.

Vrhovni zemaljski sud u Münchenu utvrdio je 2008. u presudi Krunoslavu Pratesu, optuženomu za ubojstvo Đurekovića, da su samo u razdoblju između 1970. i 1989. u Njemačkoj pogubljena 22 Hrvata, za čija se umorstva tereti jugoslavenska tajna služba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U presudi se također podsjeća da su Njemačke vlasti pokušavale dobiti pravnu pomoć od Hrvatske, ali su se hrvatske vlasti redovito oglušivale na te zamolbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo