U bilo koje doba dana kad telefon zazvoni ekipa Hitne spremna je za pomoć.
Turistička sezona je počela pa se na intervencije kreće češće. Na hrvatskim cestama ovog je ljeta dodatnih 14 timova hitne medicinske pomoći.
"Osim prometnih nezgoda ljudi nas zovu zbog vrtoglavice, mučnine, povraćanja, bolova u prsima, uboda insekata", rekao je liječnik Tomislav Stojković.
Uvijek su u utrci s vremenom kako bi se pacijenti zbrinuli unutar 'zlatnog sata'.
Na autocesti A1 raspoređeno je sedam timova hitne pomoći. Prosječno vrijeme od poziva do dolaska na mjesto nesreće je 11 i pol minuta.
U posljednjih dvadesetak dana djelatnici Hitne pomoć na cestama su pružili 67 puta.
"Dežuraju od 18.6. do 31.8. od 0-24 svakodnevno, a od 1.9. do 1.10. dežuraju vikendom. To je vrijeme kada se očekuje veći broj intervencija", rekla je Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
Ako do njih dođe najbolje je okrenuti jedinstveni europski broj za hitne službe. No, ne znaju svi tursiti da se on koristi i u Hrvatskoj.
Povećan broj intervencija očekuje se i na moru pa su na obali spremni timovi za prijevoz pacijenata plovilima s otoka na kopno, a u zračnoj bazi Divulje vojska i liječnički timovi čekaju za hitni zračni medicinski prijevoz.
"Naš tim koji tamo dežura 24 sata da je dostupnost puno veća. Ono što je važno da otočki doktori ne napuštaju otok, nego ostaju zbrinjavati ljude, a dolaze profesionalno opremljeni timovi", rekla je Grba Bujević.
A oni su jedni od rijetkih za koje poželite da imaju što manje posla.