"MLJEKARI SU NAS IZDALI!" /

Prosvjed završen, ratari ogorčeni

Image

Pred Ministarstvom poljoprivrede više nema traktora i prosvjednika. Seljaci su Zagreb napustili nakon petosatnih pregovora s Vladom, koji su kod nekih izazvali ogorčenje.

11.6.2009.
14:43
VOYO logo

ZAGREB - Veliki traktorski prosvjed hrvatskih poljoprivrednika u četvrtak je okončan, no Zagreb su neki napustili s priličnom dozom gorčine. Do okončanja prosvjeda došlo je nakon dogovora seljaka s predstavnicima Vlade, no ispostavilo se da su ispunjeni svi osim zahtjeva ratara za cijenama pšenice i uljane repice.

Stoga je Stjepan Kunovec iz Udruge poljoprivrednih proizvođača središnje Hrvatske optužio mljekare da su izdali ratare jer su prekinuli pregovore prije nego što je pšenica došla na dnevni red. Najavio je da će u ponedjeljak otići u Ministarstvo poljoprivrede na sastanak Povjerenstva za ratarske kulture, a ako tamo ne budu ispunjeni zahtjevi za cijenom od 1,25 kn za kilogram pšenice i 2,50 kn za kilogram uljane repice, onda će krenuti u novi prosvjed - blokadu lokalnih prometnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovori seljaka s predstavnicima Vlade trajali su gotovo pet sati - počeli su u četvrtak u 9, a završili su nakon 13,30 sati - a na kraju je dogovorena zaštitna cijena mlijeka od 2,20 kuna po litri. Ići će se u pregovore s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj o reprogramu "poljoprivrednih" kredita, kredita za kapitalna ulaganja i kredita za nabavu osnovnih sredstava, uvest će se privremena mjera zabrane uvoza mliječnih prerađevina, prije svega sira, a dogovorena je i isplata poticaja za ratarske kulture do zakonom određenog maksimalnog iznosa. Dinamika isplate dogovorit će se naknadno, rekao je potpredsjednik Vlade Damir Polančec.

Nakon dogovora, seljaci su polako počeli traktorima napuštati Zagreb, a Ulicu grada Vukovara ispred Ministarstva poljoprivrede posljednji su, oko 16 sati, napustili nezadovoljni ratari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TRAŽE OSTAVKE LASLA I MIKETEKA

Nešto kasnije, na ulazu u Viroviticu nezadovoljstvo je izrazilo stotinjak tamošnjih poljoprivrednika. Oni kažu da su ih predsjednik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje Antun Laslo i predsjednik Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije Ivica Miketek, zajedno s potpredsjednikom Vlade Damirom Polančecom, prevarili jer su njihovi zahtjevi tek djelomično ispunjeni te su zatražili njihove ostavke.

"Tražili smo da cijena mlijeka bude 3,80 kune, a ne 2,20 kako je dogovoreno. Nije postignuto jamstvo da će 400 milijuna kuna za poticaje biti i isplaćeno jer nije rečeno iz kojih će fondova Vlada osigurati taj novac, a o pšenici se nije ni razgovaralo", kazao je šef Nezavisnih hrvatskih seljaka Mato Mlinarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo