NEMA NIKAKVOG POMAKA? /

'Prošla godina daleko najteža za Srbe u Hrvatskoj!'

Image

Protekla godina u izviješću Naprednog kluba ocijenjena je kao 'nesumnjivo najteža' za srpski narod u Hrvatskoj, a konstatira se da nije napravljen pomak u pogledu povrata imovine, povratka izbjeglica i prognanika, ostvarivanja prava na mirovine i prava na uporabu maternjeg jezika.

4.8.2013.
15:16
VOYO logo

BEOGRAD - Položaj oko 1,85 milijuna Srba u regiji postaje sve gori, izuzev u Rumunjskoj, a protekla je godina bila nesumnjivo najteža za srpski narod u Hrvatskoj, istaknuli su u nedjelju u Beogradu predstavnici nevladine udruge Naprednog kluba (NK), predstavljajući svoje godišnje izviješće o političkim pravima srpskog naroda.

Predsjednik NK ČedomirAntić ocijenio je na tiskovnoj konferenciji da su pogoršanje položaja i političkih prava Srba u regiji posljedica nastojanja da se ukine Republika Srpska (RS), činjenice da je Crna Gora pred bankrotom, da je u krizi ustavno konstituiranje Makedonije, te ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protekla godina u izviješću Naprednog kluba ocijenjena je kao “nesumnjivo najteža” za srpski narod u Hrvatskoj, a konstatira se da nije napravljen pomak u pogledu povrata imovine, povratka izbjeglica i prognanika, ostvarivanja prava na mirovine i prava na uporabu maternjeg jezika.

Također, ocijenjeno je da su oslobađanje hrvatskih generala u Haagu, stalna diskriminacija Srba koja dolazi iz svih krugova javnosti i neodgovarajuća politika sadašnje Vlade Srbije pridonijeli lošim prilikama u kojima se nalazi srpski narod u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću Naprednog kluba upozorava se da su sve jači i učestaliji pritisci u pravcu ograničavanja autonomije srpskog entiteta u BiH, te da je umanjen intenzitet odnosa između Srbije i RS, dok je u dijelu medija u Srbiji pojačana kampanja protiv RS.

Navedeno je i da se u Makedoniji nastavlja progon pravoslavne Ohridske arhiepiskopije, na šta država Srbija također ne reagira, dok u Albaniji postoji kontinuitet u nepoštivanju prava oko 30.000 Srba, koji nemaju niti status nacionalne manjine, pa čak ni pravo na nacionalna imena ukoliko nisu albanizirana imena.

U Sloveniji i Mađarskoj, kako se navodi u izvješću NK, nastavlja se proces asimilacije Srba, dok je kao jedini pozitivan primjer navedena Rumunjska, u kojoj Srbi uživaju institucionalnu zaštitu, uključeni su u politički sustav i imaju aktivan kulturni život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike