ZAGREB - Nakon što je čelnike svih parlamentarnih stranaka u srijedu upoznala s detaljima sporazuma o mogućem arbitražnom rješavanju graničnog spora sa Slovenijom, premijerka Jadranka Kosor namjeravala je održati izvanrednu sjednicu Vlade na kojoj bi prijedlog arbitraže bio prihvaćen, tako da bi ona dokument u četvrtak mogla parafirati. No, od izvanredne sjednice na kraju nije bilo ništa, jer se oporbi predloženi sporazum, koji je u Ljubljani dogovorila s Borutom Pahorom, nije svidio.
Za većinu oporbenih čelnika najveća je dvojba nastala oko famoznog engleskog izraza "junction", koji je naveden u prijedlogu sporazuma, a kojeg je moguće interpretirati na više načina, pa i onaj da bi Slovenci mogli dobiti komad hrvatskog mora ne bi li se izravno dodirivali s međunarodnim morskim vodama. Nije naodmet spomenuti i da je Borut Pahor u nekoliko navrata izjavljivao kako je taj izravni dodir za Sloveniju svetinja.
Milanović traži dodatna pojašnjenja i zanima ga Mesićevo mišljenje
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović od premijerke želi neka dodatna pojašnjenja, a htio bi čuti i mišljenje predsjednika Mesića. "Razgovarali smo i morat ćemo nastaviti ovaj razgovor jer je riječ o vrlo ozbiljnoj stvari. Sporazum sadrži neke elemente koje treba razmotriti, o čemu ću morati razgovarati u stranci i s predsjednicom Vlade, a zanima me i stajalište predsjednika Republike", rekao je Milanović.
Arbitraža ili blokada!
Premijerka Kosor kaže da nije razočarana neprihvaćanjem arbitražnog sporazuma i dodaje da je sastanak sa stranačkim čelnicima bio dobar i konstruktivan. Najavila je da će u petak ona i ljudi koji su sudjelovali u pregovorima sa Slovencima održati sastanak sa Zoranom Milanovićem i izaslanstvom SDP-a te je uvjerena da će tada doći do dogovora.
Rekla je i kako je još uvijek puna optimizma, a odgovornost je zatim prebacila na oporbu, izjavivši kako bi propast sporazuma vrlo vjerojatno značila ponovnu slovensku blokadu hrvatskih pregovora s EU.
"To bi bio vjerojatan scenarij", rekla je premijerka. "Kao što vidite, ništa od onoga o čemu se kalkuliralo da sam nešto potpisala ili parafirala, nije točno. Tek nakon što dobijem potporu Sabora, AKO je dobijem, ja ću ovaj sporazum potpisati. Ako ne dobijem - ništa!", zaključila je Kosor.
Sabor o sporazumu već sljedećeg tjedna
Inače, sve članice vladajuće koalicije u Saboru će dići ruke za sporazum, potvrdio je potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, koji vjeruje da će isto učiniti i oporbene stranke.
"O detaljima će se razgovarati u Saboru, ali najveći dio onoga što se moglo usuglasiti nalazi se u sporazumu. A koliko je zadovoljstvo jedne ili druge strane, to ćemo još vidjeti", rekao je Pupovac. S njim je u društvu bila šefica HSLS-a Đurđa Adlešič, koja je novinarima rekla da će Sabor o arbitraži raspravljati već početkom sljedećeg tjedna.
Ovo je gore od Rehnovog prijedloga!
Od ostalih stranačkih predstavnika, HSP-ovac Danijel Srb izjavio je da je prijedlog nepovoljniji od prvog Rehnovog prijedloga. Pritom je istaknuo da je najsporniji dio prijedloga onaj o dodiru Slovenije s otvorenim morem.
Predsjednik Glavaševog HDSSB-a Vladimir Šišljagić kaže da je sada na potezu SDP jer o podršci te stranke ovisi može li arbitraža proći u Saboru. Potvrdio je da su sporni određeni izrazi u tekstu prijedloga te je istaknuo kako mu je žao što je detalje sporazuma doznao tek prije tri sata. Dodao je i da se mora konzultirati s ekspertima za međunarodno pravo prije nego da konačni sud o sporazumu.
Inače, za konačno odobrenje sporazuma potrebna je dvotrećinska saborska većina.