Putujete li oko svijeta, najjeftinije ćete proći u Kini i Japanu gdje se napojnica smatra svojevrsnom uvredom. U nešto bolje stojećim hotelima koji su se malo internacionalizirali osoblje prima napojnicu ukoliko je uručena diskretno. Valja napomenuti da ta pravila ne vrijede u Hongkongu i Tajlandu.
Drugi ekstrem pruža Amerika gdje se osoblje koje dobije napojnicu od 20 posto u pravilu duri na gosta. Primjer Amerike slijede u stopu Kanada i Meksiko.
Australsko osoblje je nešto umjerenije i u pravilu se zadovoljava s napojnicom od 10 posto.
Islamske zemlje, Maroko i Egipat njeguju pak posebni kult oko davanja napojnice ili bakšiša. Iako on može iznositi i do 15 posto, starim trgovcima zapravo nije bitan sam iznos koliko cjenkanje i dobra volja, jer ukoliko nemate previše novaca osoblje će biti zadovoljno i toplim osmjehom, ponuđenom cigaretom i prijateljskim stiskom ruke.
Za europske zemlje je zanimljivo da vrijede odnosi toplo ? hladno, sjevjer - jug. I dok su tako u Italiji, Grčkoj i Španjolskoj normalne napojnice od 15 do 20 posto, u Skandinavskim zemljama one iznose 5 posto. Razlike naime postoje i unutar jedne zemlje, tako da osoblje na elitnim morskim odmaralištima očekuje čak tri puta veću nagradu od onih na kopnu.
Jedina zemlja koja ne poznaje dodatna nagrađivanja jest Island.