Leko uvažio Josipovićevo pismo /

Preferencijalno glasovanje već na idućim parlamentarnim izborima?

Predsjednik Sabora bi ovaj tjedan trebao sazvati šire predsjedništvo i izložiti klubovima izborne promjene i inicijativu Josipovića, do 15. prosinca mogli bi uvesti preferencijalno glasovanje...

14.10.2014.
12:14
VOYO logo

Predsjednik države IvoJosipović uputio je službeno pismo JosipuLeki, čelniku Hrvatskog sabora, u kojem je upozorio na sve težu političku i društvenu situaciju u zemlji.

Za RTL je potvrdio da je Leki uputio pismo, uvažavajući želju građana da više sudjeluju u izbornom procesu. Josipović želi otvoriti dijalog i proces traženja konenzusa oko važnih pitanja.

Predsjednika Sabora je htio obavijestiti i o radu na izbornim promjenama na kojem će biti uključen širi krug stručnjaka. Uz pismo je poslao i materijale koji to potkrijepljuju jer, po njegovim riječima, građani oko uključenosti u političke procese pokazuju radikalno nezadovoljstvo.

Josipović računa da bi Sabor mogao prijedlog dobiti u prvom kvartalu.

"Nedopustivo je da se građanima omogućilo preferencijalno glasanje na izborima za EU parlament, a ne za hrvatski parlament", smatra predsjednik RH, objašnjavajući kako se obratio Saboru, a ne Vladi se jer smo "mi u parlamentarnoj demokraciji, a o tom pitanju znamo što misli premijer".

"Sabor mora biti mjesto gdje će se osigurati konsenzus oko preferencijalnog glasanja, a Leko to sa svojim ugledom može osigurati".

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL



Izrazio je i zabrinutost političkom situacijom u državi jer je jasno da postoji sukob vrijednosti oko onoga o čemu se odlučuje u Saboru i oko očekivanja građana.

"Sabor je izvrgnut poruzi, potrebne su ozbiljne promjene Ustava RH i cijelog sustava. Današnju isključenost građana oko političkog odlučivanja smatram neodrživom. Zašto sada? Jer sam započeo s promjenama ustava, prikupio i neke druge materijale koji govore da je sada trenutak. Ni ministrica Mrak Taritas nije znala sadržaj pisma, kao ni vi, a njime se od predsjednika Sabora traži nalaženje konsenzusa oko preferencijalnog glasanja, dakle vlada za to nije adresa", jasan je Josipović.

Predsjednik države komentirao je i monetizaciju autocesta.

"Stvar nije dovoljno iskomunicirana, ne znaju se posljedice što će biti ako do monetizacije dođe, a što ako ne. Moja preporuka je da se građanima objasne svi efekti, cost benefit, što bi bilo i ako se u priču uključe, recimo, i mirovinski fondovi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Leko saziva sjednicu Predsjedništva Sabora

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko najavio je danas da će, na tragu pisma koje mu je poslao predsjednik Ivo Josipović, uskoro sazvati sjednicu Predsjedništva Sabora na kojoj će saborski klubovi pokušati pronaći konsenzus oko uvođenja preferencijalnog glasovanja već na idućim parlamentarnim izborima.

"Predsjednik Josipović imao je istraživanje stajališta javnosti o raznim političkim pitanjima, između ostalog i oko njegovog nacrta Ustava koji predlaže. U okviru tog istraživanja, uočio je da je većina hrvatskih građana za to i upozorava parlament kako je vrijeme da klubovi pokušaju naći konsenzus, kako bi već za ove izbore mogli uvesti preferencijsko glasovanje za zastupnike u Hrvatskom saboru i inače za predstavnička tijela", rekao je Leko novinarima u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je da se i osobno u više navrata javno zauzimao za jači utjecaj građana na to tko će ih zastupati i predstavljati u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

"Također sam u nekim javnim nastupima govorio da se kompromitira politika i političari kada, bilo dužnosnici, a posebno zastupnici iz pozicije da su optuženi ili pod istragom, mogu aktivirati zastupnički mandat. Naprosto, tu je trebalo donijeti promjene koje će suspendirati zastupničku mogućnost dok traje ta situacija", rekao je.

Na sjednici Predsjedništva će, kaže, izložiti pismo predsjednika Josipovića i svoje stajalište, a klubovi će se odlučiti ovisno o svom mišljenju.

Naglasio je kako je opravdano tražiti da se svi demokratski nastrojeni građani i institucije usmjere na izborno zakonodavstvo, kako bi se izbjeglo donošenje zakona po mjeri bilo koje stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izborni zakon mora omogućiti da se ostvare interesi što šireg kruga ljudi pazeći, naravno, da ga i stručnjaci obrade kako bi mogli naći primjereno rješenje za stabilnost vlasti, ali i za veći utjecaj građana na vlast", ocijenio je.

Novinari su Leku pitali je li politički korektno da Josipović dva mjeseca pred predsjedničke izbore svoje inicijative stavlja pred parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako je u interesu hrvatskih građana, zašto bismo ocjenjivali na taj način djelatnost bilo koje institucije u Hrvatskoj. Ponekad i osobna namjera može biti korisna za cijelo društvo, ako smo konstatirali da postoje problemi u Ustavu, kao što je, recimo, referendumska problematika. Predsjednik, koliko znam, ne nudi ništa da se donese na brzinu", uzvratio je Leko.

Potvrdio je da je to prvo pismo predsjednika države koje je dobio otkad je na čelu Sabora te napomenuo da Predsjednik RH ima ustavnu obvezu koordinirati sve grane vlasti. "To je najbolje raditi kroz predstavničko tijelo, a to je parlament", dodao je.

Leko je potvrdio i da je o Josipovićevu pismu obavijestio premijera Zorana Milanovića. "Dobio je pismo, čovjek će proučiti, vidjet ćemo se, imat ćemo stavove Vlade", kazao je.

Na pitanje spominje li Josipović u pismu mješoviti izborni sustav, za koji se javno zauzimao, Leko je dogovorio kako "postoje dvije razine - izrada novog Ustava i u okviru toga i izborno zakonodavstvo koje bi bilo djelomično rješeno u Ustavu i pitanje da se u Saboru pokuša dobiti konsenzus za preferencijalno glasovanje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo