Vožnja bez svjetla - 300 kuna. Dodatni troškovi još sto. No, plati li odmah, policija vozača neće evidentirati zbog prekršaja, a kaznu će prepoloviti.
No, baš zbog ovakvih slučajeva, izmjene prekršajnog zakona, o kojima je Vlada danas glasala, rok za plaćanje polovice iznosa kazne pomaknut će na tri dana.
"Također, oni koji snimljeni na autocesti sada će isto imati 50 posto ako ne osporavaju kaznu i tri dana da plate", izjavio je ministar pravosuđa OrsatMiljenić.
Većina građana promjene i popust koji je stupio na snagu prvog lipnja, dobro je prihvatila.
U Ministarstvu pravosuđa zadovoljni su s onim što je dosad donio prekršajni zakon. "Negdje smo na 40 posto boljoj naplati, a 20-tak je posto manje predmeta na sudu. K tome građani nisu osjetili represiju", dodao je Miljanić.
50 posto svih prekršaja odnosi se na one u prometu. Iz MUP-a poručuju da su u tri mjeseca, do 30. rujna, naplatili više od 86.000 kazni, što je gotovo 85 posto više no lani. Razliku osjete i na Visokom prekršajnom sudu gdje se broj predmeta, kažu, prepolovio.
"Građani su procijenili da im se isplati kaznu platiti u povoljnijem razdoblju nego se upuštati u rizik postupka koji možda neće dobro ispasti", rekao je predsjednik Visokog prekršajnog suda ZoranPotočki.
Vlatku je tehnički neispravan automobil donio probleme. "Mogućnost je odlična ali kakva je to država koja se cijenka s prekršiocem. Mislim da ću ići u zatvor jer nemam za platiti kaznu", kaže Vlatko.
A ne plati li kaznu, upast će u nove probleme. Njegovo ime od prvog siječnja 2014. bit će u registru neplaćenih kazni i neće moći dobiti prometne dokumente. Posebnim zakonima, najavio je ministar, neplatišama bi se mogle uskratiti druge dozvole i prava, poput sudjelovanja na javnim natječajima.