U Ravnateljstvu policije je, na inicijativu ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, održan sastanak stručnih službi Ministarstva unutarnjih poslova i Ravnateljstva policije, a na temelju incidenta koji je obilježio ovaj tjedan - legitimiranje novinarke Net.hr-a Đurđice Klancir.
Povod sastanka bilo je konkretno postupanje prilikom provjere identiteta novinarke Đurđice Klancir-Ladišić, a predmet rasprave bio je postojeći zakonodavni okvir o načinu provođenja policijske ovlasti provjere identiteta osobe na zahtjev tijela državne uprave, pravne ili fizičke osobe, priopćili su iz MUP-a.
Upad u redakciju
Podsjetimo, dva uniformirana policajca upala su početkom tjedna u redakciju Net.hr i tražili novinarku Đurđicu Klancir kako bi potvrdili njezin identitet i adresu, s obzirom da župan sisačko-moslavački Ivo Žinić priprema privatnu tužbu protiv nje. Zakon, ali i ustavni stručnjaci, potvrdili su kako je u ovom slučaju prekršen Ustav.
"Nije sporno da policija postupa u skladu s traženjem odvjetnika. Takva mogućnost ima potpuno čist pravni osnov. Međutim, prema odredbi iz čl. 3. st. 2. Pravilnika o načinu postupanja policijskih službenika, proizlazi kako su oni dužni primjenjivati svoje ovlasti razmjerno svrsi – načelo razmjernosti. Prevedeno, ako su mogli na bilo koji drugi BLAŽI način utvrditi identitet osobe za koju je odvjetnik tražio podatke (provjerom u njihovim informacijskim sustavima, korištenjem interneta i sl.) onda su trebali postupiti na takav način da učine što manje štetnih posljedica, a istovremeno obave svoju zakonsku dužnost. Dakle, postupanjem policije je prekršen Ustav RH i gore navedena odredba Pravilnika”, naveo je ustavni stručnjak Mato Palić.
I dalje tvrde da nisu prekršili zakon
Ipak, policija i dalje tvrdi da zakon nije prekršen. Iz MUP-a su ponovili da u tom slučaju nije prekršen zakon te najavili da će se nakon skore izmjene Zakona o policijskim poslovima i ovlastima provjera identiteta moći provesti i uvidom u Informacijski sustav MUP-a, bez terenskih provjera.
"Time će se, ne samo otkloniti pravne i postupovne nejasnoće, već će se dodatno ojačati načelo razmjernosti policijskog postupanja, ali i osigurati viša razina zaštite prava i sloboda građana", izvijestio je MUP nakon sastanka održanog na inicijativu ministra Božinovića.
Iz MUP-a navode kako je povod sastanaka bilo "konkretno postupanje prilikom provjere identiteta novinarke Đurđice Klancir-Ladišić, a predmet rasprave... postojeći zakonodavni okvir o načinu provođenja policijske ovlasti provjere identiteta osobe na zahtjev tijela državne uprave, pravne ili fizičke osobe".
"Sukladno važećem Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima policijski službenik provjerava identitet osobe uvidom u njenu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu s fotografijom, a iznimno na temelju iskaza osobe čiji je identitet provjeren. Prema navedenom Zakonu nije propisana mogućnost provjere identiteta osobe uvidom u Informacijski sustav MUP-a. Iako takva mogućnost tehnički postoji od rujna 2009. godine, odnosno od kada su postojećim evidencijama dodane fotografije građana, propustilo se to pitanje regulirati prilikom donošenja Zakona 2009. godine, kao i njegovim kasnijim izmjenama 2014.", priopćio je MUP.
Kažu da nije bilo moguće
Iako Ustav navodi primjenu "blažeg" načina policijskog postupanja, ako je on moguć, a u ovom je slučaju bio moguć, na sastanku je zaključeno da "sukladno postojećim pravnim propisima, u navedenom slučaju, to nije bilo moguće".
Također su istaknuli da je MUP-ova radna skupina krajem 2918. dovršila nacrt novog zakona za koji je javno savjetovanje zatvoreno 4. ožujka 2019. godine, a kojim je predloženo je da se ovlast provjere identiteta osobe može provesti i uvidom u Informacijski sustav MUP-a.
Ubuduće bez terenskih provjera
"To znači da se provjera identiteta osobe u slučajevima zahtjeva službenih osoba tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba radi ostvarivanja njihovih prava, ubuduće može provoditi bez terenskih provjera. Terenske provjere će se u ovakvim slučajevima moći provesti ukoliko se provjera identiteta osobe ne može utvrditi uvidom u Informacijski sustav MUP-a i samo ako to naloži nadležno tijelo za vođenje postupka, što će u daljnjoj proceduri donošenja Zakona predložiti Ministarstvo unutarnjih poslova", ističu u MUP-u.
Dodaju i da će "uvažavajući činjenicu da policijsko postupanje može dovesti do subjektivnog osjećaja nelagode, a kako bi se izbjegle takve situacije" predloženim izmjenama i dopunama zakona i pravilnika detaljno urediti ovu materiju, što je propušteno učiniti 2010. i 2015. kad je Pravilnik bio donesen, odnosno mijenjan.